همه چیز درباره کیملیک و کارت اقامت

همه چیز درباره کیملیک و کارت اقامت

کیملیک و کارت اقامت


کشور ترکیه یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین مقاصد توریستی و گردشگری است. با توجه به نزدیکی این کشور با ایران و همچنین راه‌های ارتباطی تقریبا زیاد و متنوعی که وجود دارد، ایرانیان بسیار زیادی برای مسافرت و گردش این کشور را انتخاب می‌کنند. از سوی دیگر بسیاری از ایرانیان ترکیه را به عنوان مقصدی برای مهاجرت در نظر می‌گیرند. چرا که شرایط زندگی در ترکیه  می‌تواند از جهات مختلفی برای مردم ایران مناسب و مساعد باشد. 
دولت ترکیه شرایط خوبی را برای مسافران خارجی و توریست‌ها در این کشور فراهم کرده است. مسافران و گردشگران خارجی به مدت 90 روز می‌توانند بدون داشتن ویزای توریستی در خاک کشور ترکیه اقامت داشته باشند. اما اگر شخصی بخواهد به عنوان مثال نزدیک به یک سال در این کشور اقامت داشته باشد، باید برای دریافت کارت هویت و یا کیملیک کارت اقدام کند. 
در ادامه این مقاله به تعریف و توضیح کیملیک کارت برای افرادی که قصد زندگی در ترکیه برای مدت زمان بیش از 3 ماه را دارند، می‌پردازیم. مزایای داشتن کارت هویت در خاک کشور ترکیه را بیان می‌کنیم. در نهایت، روش‌های دریافت کیملیک کارت و مراحل اقدام برای دریافت آن را بررسی می‌کنیم. 

 

کیملیک کارت حاوی چه مشخصاتی است؟


همانطور که گفته شد، افرادی که درخواست اقامت برای مدتی طولانی در خاک کشور ترکیه را دارند، باید کیملیک کارت داشته باشند. از آنجایی که در زبان ترک، کیملیک به معنای هویت است، به کیملیک کارت، کارت هویت نیز گفته می‌شود. اما باید توجه داشته باشید که کارت هویت برای متقاضیان اقامت برای مدت زمان مشخص در ترکیه صادر می‌شود. در واقع، داشتن کیملیک کارت ترکیه به معنای داشتن حق شهروندی در این کشور نیست. این افراد تنها اجازه اقامت در ترکیه را خواهند داشت. 
کارت هویت را می‌توان مانند کارت ملی دانست. چرا که تایید کننده هویت افراد خارجی ساکن در کشور ترکیه است. بر روی کیملیک کارت ترکیه، همه مشخصات شخص دارنده نوشته می‌شود. این مشخصات شامل نام و نام خانوادگی، ملیت فرد، تاریخ تولد و غیره است. علاوه بر این یک شماره سریال 11 رقمی بر روی این کارت درج شده است. این سریال با پیش شماره 99 شروع می‌شود. در کنار اطلاعات مذکور، عکس شخص مقیم ترکیه نیز روی کارت هویت ثبت شده است. 
در پشت کارت نیز سایر اطلاعات هویتی فرد نوشته شده است. این اطلاعات شامل نوع اقامت فرد خارجی، شهر محل اقامت وی، تاریخ صدور اجازه اقامت و غیره می‌باشد. معمولا کیملیک کارت دارای اعتباری محدود از 6 ماه تا دو سال است. این مدت اعتبار با توجه به مدت زمانی است که فرد، متقاضی زندگی در ترکیه است. 

 

کیملیک کارت ترکیه

 

مزایای کیملیک کارت ترکیه

 

داشتن کیملیک کارت می‌تواند شرایط زندگی در ترکیه را برای مسافران خارجی بسیار آسان کند.‌ علاوه بر این، کارت هویت می‌تواند مجوز معتبری برای شرکت شما در بسیاری از فعالیت‌ها باشد. به عنوان مثال می‌توان به امکان ثبت نام در مدارس کشور ترکیه اشاره کرد. همچنین افراد دارنده کارت هویت ترکیه، قادر خواهند بود تا در انواع کلاس‌های آموزشی در این کشور شرکت کنند.

از مزایای دیگر داشتن کیملیک کارت می‌توان به صدور اجازه خرید خودرو و همچنین اجازه خرید خانه در ترکیه برای دارنده کارت اشاره کرد. علاوه بر این‌ها، امکان افتتاح حساب در بانک‌های کشور ترکیه و همچنین پرداخت انواع قبض‌های آب، برق، تلفن، مالیات و غیره برای دارندگان کیملیک کارت وجود خواهد داشت. افراد خارجی مقیم کشور ترکیه، در صورتی که کارت هویت مخصوص خود را داشته باشند، می‌توانند از خدمات درمانی و بهداشتی در این کشور به صورت رایگان بهره مند شوند. 

 

کارت اقامت ترکیه

 

روش‌های دریافت کیملیک کارت ترکیه


دو روش معمول و رایج برای گرفتن کیملیک کارت ترکیه عبارتند از دریافت اقامت توریستی و یا ثبت شرکت در ترکیه. از طریق ثبت شرکت و سرمایه گذاری در این کشور، دولت ترکیه به شما مجوز مشغول به کار شدن در خاک این کشور را خواهد داد. به همین ترتیب می‌توانید مجوز اقامت و زندگی در ترکیه را نیز دریافت کنید. 
اما می‌توان گفت اقامت توریستی آسان‌ترین راه برای گرفتن کیملیک کارت است. شما می‌توانید بعد از ورود به خاک کشور ترکیه، یک واحد آپارتمان اجاره کنید. سپس در صورت داشتن اجاره نامه رسمی و قانونی ملک که به شکل معتبر ثبت شده باشد، اقدام به دریافت کارت هویت در ترکیه کنید.  

 

اقدامات لازم برای گرفتن کیملیک کارت ترکیه


گفتیم که برای اینکه شرایط لازم برای دریافت کیملیک کارت را داشته باشید باید از طریق دو روش اقامت توریستی و یا ثبت شرکت اقدام کنید. باید توجه داشته باشید که کارت هویت ترکیه برای هر شخص به صورت جداگانه صادر می‌شود. هر کدام از اعضای خانواده برای زندگی در ترکیه باید کیملیک کارت داشته باشند.

هزینه لازم برای چاپ و صدور یک کارت هویت برای هر فرد در حدود 125 هزار لیر گزارش شده است. همچنین باید هزینه‌های جانبی مانند ثبت سند اجاره خانه را در نظر داشته باشید. علاوه بر این‌ها، هزینه بیمه و حق خاک نیز به ترتیب 150 و 700 لیر می‌باشد. 
در قدم بعدی باید مدارک مورد نیاز برای صدور کارت هویت را آماده کنید. البته لازم به ذکر است که اداره مهاجرت، مدت زمان یک ماهه را برای تکمیل و آماده کردن مدارک مورد نیاز در نظر گرفته است. مدارک لازم برای دریافت کیملیک کارت به قرار زیر است.

  • پاسپورت معتبر به همراه یک فتوکپی رنگی از پاسپورت
  • 4 قطعه عکس 4 در 6
  • یک نسخه فتوکپی رنگی از آخرین مهر ورود به خاک ترکیه
  • بیمه نامه
  • فرم درخواست اجازه اقامت در کشور ترکیه به صورت پرینت رنگی
  • داشتن کد مالیاتی
  • نسخه اصلی اجاره نامه به همراه نسخه کپی آن
  • رسید هزینه‌های پرداخت شده

 

کارت شهروندی ترکیه

 

آماده سازی مدارک برای دریافت کیملیک کارت ترکیه


جهت آماده سازی مدارک و تکمیل فرم درخواست اجازه اقامت در ترکیه، ضروری است تا به سایت اداره امنیت ترکیه مراجعه کنید. این فرم در دو قالب انگلیسی و فارسی طراحی و ارائه شده است. بعد از تکمیل فرم مورد نظر، یک نوبت در سایت برای شما رزرو خواهد شد. فاصله زمانی از ثبت نام تا نوبت رزرو شده، معمولا یک تا سه ماه می‌باشد. 
از دیگر مدارک لازم برای درخواست کیملیک کارت، دریافت کد مالیاتی است که به صورت یک شماره سریال 11 رقمی می‌باشد. برای دریافت این کد نیز باید به نزدیک‌ترین دفتر اداره مالیاتی در محل سکونت خود مراجعه کنید. 
در نهایت و در مرحله آخر باید به شعبه مشخص شده مراجعه کنید. سپس باید منتظر دریافت تاییدیه از طرف اداره مهاجرت ترکیه باشید. بعد از پشت سر گذاشتن تمامی مراحل ذکر شده و در صورت تایید اجازه اقامت فرد توسط اداره مهاجرت، کارت هویت کشور ترکیه برای شخص مورد نظر توسط پست ارسال می‌شود.

 

درخواست صدور مجدد کارت کیملیک

 

معمولا اعلام مفقودی کارت موجب می‌شود که پروسه پیگیری و صدور مجدد آن با تاخیر انجام شود. اما در صورتی که گزارش دزدی به اداره پلیس دهید، این پروسه سریع‌تر انجام خواهد شد. سپس آدرس محل سکونت خود را در یکی از مراکز اداره نفوس ثبت کنید. برای این کار باید یک نسخه کپی از کارت هویت خود یا اعضای خانواده را به همراه سند ملک در ترکیه  ارائه کنید.

در مرحله بعد و پس از دریافت تاییدیه از اداره نفوس، آن را به همراه کپی پاسپورت خود و اعضای خانواده و یک قطعه عکس به اداره مهاجرت ترکیه تحویل دهید. بعد از پرداخت هزینه صدور مجدد کارت در حدود 72 لیر، یک ماه باید منتظر ارسال کارت بمانید.