تاثیر نوسانات لیر در بازار خرید خانه در ترکیه

تاثیر نوسانات لیر در بازار خرید خانه در ترکیه

پیامدهای افت ارزش لیر در برابر دلار برای خرید خانه در ترکیه


در روزهای اخیر، اخبار مختلفی در رابطه با نوسانات ارزش لیر در بازار ترکیه شنیده شده است. معمولا عوامل متنوعی در دنیای سیاست و اقتصاد یک کشور می‌تواند بر ارزش پول آن کشور تاثیر بگذارد. به عنوان مثال انتخابات کشور ترکیه، وضع قوانین جدید صادرات و واردات در این کشور و همچنین تحول در صنعت توریسم می‌توانند منجر به نوساناتی بر روی ارزش لیر ترکیه شوند. در ادامه، این نوسانات بر همه بازارهای این کشور تاثیر خواهد داشت.

نوسانات ارزش پول یک کشور می‌تواند باعث تورم و یا تغییر قیمت‌های محصولات مختلف شود. از طرف دیگر ممکن است منجر به سقوط و یا صعود ارزش سرمایه افراد در بازارهای مختلف شود. بازار املاک و مستغلات از جمله بازارهایی است که تاثیر بسیار قابل توجهی از نوسانات ارزش لیر دریافت می‌کند. 
بسیاری از مهاجران خارجی و به ویژه ایرانیان تمایل دارند تا با خرید خانه در ترکیه به سرمایه گذاری در این کشور بپردازند. از این رو تاثیر نوسانات لیر در بازار خرید خانه در ترکیه برای این دسته از اتباع خارجی بسیار اهمیت دارد. در حالت کلی گفته می‌شود که کاهش ارزش لیر ترکیه موجب افزایش قیمت مصالح ساختمانی می‌شود. به این ترتیب، قیمت خرید خانه و املاک و مستغلات نیز بالا خواهد رفت.

اما این مسئله برای آن دسته از خریداران املاکی که درآمد آنها به لیر ترکیه است، نگران کننده خواهد بود. افراد سرمایه گذار خارجی معمولا سرمایه خود را به شکل دلار وارد این کشور می‌کنند. از همین رو در معاملات خرید خانه نیز از دلار استفاده خواهند کرد. بنابراین، چنین نوساناتی نه تنها مشکلی برای خریداران خارجی ایجاد نمی‌کند، بلکه در مواردی ممکن است به نفع آنها نیز باشد.


نوسانات ارزی ممکن است چه پیامدهای منفی را برای بازار خانه در ترکیه در پی داشته باشد؟


همانطور که گفته شد، تغییر در ارزش لیر ترکیه چندان تفاوتی به حال افراد خارجی خواهان خرید خانه در ترکیه نخواهد داشت. اما با این حال، چنین نوساناتی ممکن است سردرگمی‌هایی را در بازار مسکن به وجود آورد. بنابراین فروشندگان املاک به دلیل روشن نبودن آینده پیش رو، ممکن است از فروش ملک خود منصرف شوند. یا در حالت دیگر قیمت بسیار بالایی را برای جبران خسارت‌های احتمالی در آینده پیشنهاد دهند. 
از طرف دیگر، کاهش ارزش لیر باعث مهاجرت سرمایه گذاران خارجی بسیاری می‌شود که به دنبال خرید خانه در ترکیه هستند. در نتیجه، با افزایش تقاضای خرید ملک و مستغلات در ترکیه به تدریج قیمت املاک نیز بالا می‌رود. در نهایت، قیمت‌ها در بازار مسکن کشور ترکیه به تعادل نسبی و قابل قبول می‌رسند. 
نکته بسیار مهمی که در مسئله خرید و فروش املاک در کشور ترکیه باید در نظر داشته باشید این است که قیمت‌ها بلافاصله با تغییر قیمت ارز تغییر نخواهد کرد. در واقع، در پی نوساناتی که برای ارزش لیر ترکیه به وجود می‌آید، تا مدت مشخصی خرید و فروش املاک در این کشور متوقف می‌شود. این بدان معناست که شرکت‌های مختلف ساختمانی و فروشندگان منتظر می‌مانند تا قیمت نهایی ملک تایید شود و سپس معاملات خود را از سر می‌گیرند.
با این حال، اگر با فرد فروشنده یا یک شرکت خرید خانه در ترکیه و املاک در ترکیه بر سر قیمت مشخصی توافق کرده باشید و همچنین مبلغی را تحت عنوان بیعانه پیش از پرداخت مبلغ اصلی به فروشنده داده باشید، نباید نگران تاثیر تغییر و نوسان قیمت‌ها بر معامله خود باشید. بنابراین شما می‌توانید در زمان از پیش تعیین شده و با همان قیمت توافق شده، ملک جدید خود را خریداری کنید.  

 

افت ارزش لیر ترکیه


کاهش ارزش لیر ترکیه، چه اثراتی بر بازار معاملات خرید خانه در ترکیه خواهد گذاشت؟


اخبار و گزارش‌های رسیده نشان می‌دهد که کاهش ارزش لیر در ترکیه موجب افزایش تقاضا برای خرید ملک توسط مهاجران و اتباع خارجی شده است. بنابراین می‌توان اظهار کرد که آنچه بر قیمت خانه در ترکیه اثر می‌گذارد، تنها نوسانات ارزی نیست. بلکه پیامدهای حاصل از نوسانات ارزی می‌توانند تاثیرات بیشتری را بر بازار مسکن در کشور ترکیه داشته باشند. 
از آنجایی که کشور ترکیه یکی از اصلی‌ترین وارد کننده‌های مواد اولیه می‌باشد، کاهش نرخ لیر می‌تواند تاثیرات قابل توجهی بر اقتصاد این کشور بگذارد. به عنوان مثال، در پی کاهش ارزش لیر، هزینه‌های این کشور افزایش پیدا خواهد کرد. در نتیجه قیمت خرید خانه در ترکیه به لیر این کشور نیز افزایش پیدا می‌کند.

با این حال بعد از گذشت مدتی، به دلیل تغییر در میزان عرضه و تقاضا، قیمت املاک نیز به حد مشخص و متعادلی می‌رسد. در این شرایط، سرمایه گذاران خارجی با استفاده از فرصت به دست آمده، اقدام به خرید املاک در کشور ترکیه می‌کنند. چرا که قیمت‌ها چندان افزایشی پیدا نمی‌کنند. 

 

پیامدهای کاهش ارز لیر و آینده خرید خانه در ترکیه

 

در پی نوساناتی که برای ارزش نرخ لیر در بازار کشور ترکیه به وجود آمده است، بسیاری از افراد نگران سرمایه خود در این کشور هستند. چرا که اتباع خارجی بسیاری از جمله ایرانیان از طریق خرید خانه، سرمایه گذاری‌های ریز و درشتی را در این کشور انجام داده‌اند. نکته قابل توجه این است که چنین نگرانی کاملا به جا و درست است.

چرا که بعد از کاهش ارزش نرخ لیر ترکیه، ارزش سرمایه این افراد نیز با خسارت روبرو خواهد شد. اما سرمایه گذاران باید توجه داشته باشند که این ضرر وارد شده به سرمایه آنها موقتی است و پس از مدتی جبران خواهد شد. در واقع پس از آنکه تغییرات قیمت ارزی به یک تعادل ثابت و مشخص برسد، افزایش قیمت‌ها را دوباره خواهیم داشت. 
از این رو، عملکرد صحیح و منطقی در چنین شرایطی داشتن صبر و تحمل است. در صورتی که سرمایه خود را در جای درست و مطمئنی قرار داده باشید نباید نگران خسارت‌های احتمالی در نوسانات ارزش لیر باشید. بنابراین در صورت صبوری و دوری از هر گونه تصمیم و عملکرد عجولانه از ضررهای احتمالی در امان خواهید بود.

 

کاهش ارزش پول ملی ترکیه


در زمان کاهش ارزش لیر ترکیه، چه املاکی مناسب خرید و سرمایه گذاری هستند؟


 به طور معمول، با ارزش بودن یک ملک توسط سیستم عرضه و تقاضا در بازار مسکن مشخص می‌شود. بنابراین باید عوامل و پارامترهای بسیاری را برای تعیین نوع و محل ملک برای خرید و سرمایه گذاری بررسی کنید. یک راه پیشنهادی و جالب توجه این است که در پی کاهش نرخ لیر در کشور ترکیه، قیمت املاک و مستغلات را در این کشور افزایش دهید.این کار پیش از افزایش مجدد قیمت‌ها می‌تواند رویکرد عملکردی جالب و پرسودی باشد. 
اما در حالت کلی، برای اینکه احتمال کمترین زیان و خسارت برای سرمایه شما وجود داشته باشد، بهتر است عوامل موثر بر ارزش بالای ملک را در هنگام خرید و سرمایه گذاری در نظر داشته باشید. به عنوان مثال محل قرارگیری ملک مورد نظر و نزدیکی آن به خدمات متنوع موجب بالا رفتن ارزش آن خواهد شد.

این خدمات می‌تواند شامل فرودگاه‌ها و یا ایستگاه‌های مختلف حمل و نقل عمومی باشد. بنابراین با وجود چنین عوامل موثری بر ارزش و قیمت ملک مورد نظر، میزان کم بودن تقاضا برای آن ملک نیز نمی‌تواند از ارزش آن بکاهد. 

 

تاثیر نوسانات لیر بر اجاره بها خانه در ترکیه


با توجه به اینکه تغییرات نرخ لیر موجب تورم می‌شود، در نهایت می‌تواند منجر به افزایش قیمت‌ها نیز شود. در این میان با افزایش قیمت املاک به لیر ترکیه، تقاضا برای رهن و اجاره افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه قیمت اجاره بها نیز در این کشور افزایش پیدا خواهد کرد.