هزینه‌های زندگی در ترکیه

هزینه‌های زندگی در ترکیه

هزینه‌های زندگی در ترکیه


از روزهای گذشته تا به امروز، کشور ترکیه یکی از مقاصد مهم برای توریست‌ها و مهاجران از کشورهای مختلف بوده است. در این میان، ایرانی‌های زیادی نیز به دنبال مهاجرت به ترکیه هستند. اما شرایط مهاجرت به هر کشوری متفاوت بوده و متناسب با ویژگی‌های مختلف آن کشور است. آشنایی با فرهنگ و سیاست حاکم بر کشور مقصد و همچنین نحوه زندگی در آنجا متناسب با شرایط موجود از مهم‌ترین ملزوماتی است که هر مهاجری پیش از اقدام به مهاجرت باید بداند. 
در ادامه برای آشنایی هر چه بهتر مخاطبانی که قصد سفر و مهاجرت به کشور ترکیه را دارند، بخشی از هزینه‌های زندگی در ترکیه را، بر اساس نیازهای اصلی ساکنین این کشور شرح داده‌ایم. به این ترتیب می‌توان با دانستن انواع هزینه‌هایی که در کشور ترکیه برای هر فردی در شرایط مختلف پیش می‌آید، می‌توان برنامه ریزی مناسبی را برای سفر و مهاجرت انجام داد. 
در ابتدا باید توجه داشت که بسته به نوع اقامتی که افراد برای سفر و یا مهاجرت به ترکیه، خواهان آن هستند، با هزینه‌های متفاوتی روبرو خواهند شد. به عنوان مثال، برخی به دنبال اقامت کوتاه مدت می‌باشند که قطعا هزینه‌های کمتری را نیز متقبل خواهند شد. برخی دیگر نیز به دنبال اقامت دانشجویی در ترکیه هستند که با توجه به شرایط خاص آنها، برنامه ریزی برای هزینه‌ها نیز متفاوت خواهد بود. بعضی از افراد نیز به دنبال خرید خانه در ترکیه و یا سرمایه گذاری در این کشور، اقامت کشور ترکیه را دریافت می‌کنند. همه این افراد متناسب با شرایط و نوع تقاضای خود باید هزینه‌هایی را در قبال اداره مهاجرت و سفارت خانه پرداخت کنند. 

 

 

هزینه زندگی در ترکیه


هزینه متوسط برای هر فرد جهت زندگی در کشور ترکیه


هزینه‌های زندگی برای هر شخص می‌تواند متفاوت باشد. چرا که سبک زندگی افراد در مقایسه با هم تفاوت دارد. با این حال می‌توان به طور متوسط بیان کرد که هزینه زندگی هر فرد برای زندگی در ترکیه چه مقدار است. گفته می‌شود که هزینه زندگی هر یک نفر در کشور ترکیه به طور ماهیانه از 2500 تا 3000 لیر گزارش شده است. این هزینه برای یک خانواده دو نفره معمولی در هر ماه 5000 لیر تعیین شده است. به این ترتیب با در نظر گرفتن تعداد افراد و مجموعه نیازهای خانواده، می‌توان میزان هزینه مورد نیاز را برای گذران زندگی در این کشور مشخص کرد.
در کنار در نظر گرفتن هزینه‌های ضروری و همچنین هزینه‌های احتمالی برای زندگی در کشور ترکیه، باید میزان درآمد و حقوق افراد نیز برای برنامه ریزی هر چه بهتر و دقیق‌تر در نظر گرفته شود. شهروندان بومی کشور ترکیه، حداقل درآمد 2324 لیر در ماه را دارند. این میزان حقوق بسته به شغل، تخصص و موقعیت افراد می‌تواند متفاوت باشد. علاوه بر این، بیمه نیز مضاف بر حقوق برای شهروندان ترک شاغل به کار، در نظر گرفته می‌شود. در این میان، مهاجران خارجی حقوقی در حدود 1500 تا 6000 لیر می‌توانند دریافت کنند. با این حال، بیمه شامل حال آنان نمی‌شود. مگر اینکه استخدام همراه با اجازه کار باشند. 

 

خرید خانه در ترکیه


هزینه اجاره و خرید خانه در ترکیه


در حالت کلی گفته می‌شود که هزینه اجاره بهای خانه در کشور ترکیه در مقایسه با رقم اجاره‌ها در ایران قابل قبول‌تر است. در عین حال، هزینه لازم برای خرید خانه در ترکیه نیز چندان زیاد نیست. به پول ایران، می‌توان یک آپارتمان دو خوابه مناسب، با تجهیزات و امکانات خوبی را در محله خوب و معتبر و با امنیت بالا، با اجاره 5 میلیون تومان در ماه تهیه کرد. تجهیزات چنین اپارتمانی می‌تواند شامل استخر سرپوشیده، زمین بازی برای بچه‌ها و غیره باشد.

پول مورد نیاز برای رهن چنین اپارتمانی در حدود دو برابر اجاره ماهیانه است. قابل توجه است که چنین مبلغی برای رهن منزل در ترکیه نسبت به ایران بسیار پایین و قابل قبول است. 
قیمت اجاره بها برای آپارتمان‌های کوچک‌تر و یک خوابه، در حدود دو و نیم میلیون تومان است. البته توجه داشته باشید که با مبالغ کمتری می‌توان در محله‌های پایین و دور از دسترس آپارتمان در ترکیه اجاره کرد. در عین حال، مبالغ اجاره بها در محله‌های لوکس شهرهایی مثل استانبول می‌تواند نزدیک به 10 میلیون تومان نیز باشد.

در ساختمان‌های کشور ترکیه نیز مانند ایران، شارژ ماهیانه در نظر گرفته می‌شود. مبلغ این شارژ متناسب با امکانات ساختمان و خدماتی است که برای ساکنان آن در نظر گرفته شده است. به طور متوسط می‌توان مبلغ شارژ ماهیانه یک آپارتمان را بین 350 تا 1000 لیر در نظر گرفت. 

 

هزینه پرداخت قبض در ترکیه


لازم به ذکر است که در کنار هزینه‌های لازم برای اجاره و یا خرید خانه در ترکیه، باید هزینه‌های جانبی آن مانند قبض آب، برق و گاز را نیز در نظر داشته باشید. ترکیه نیز مانند کشورهای اروپایی در رابطه با مصرف انرژی سختگیرانه عمل می‌کند. بنابراین مبالغ قبوض مختلف در مقایسه با ایران بالا است. مجموع هزینه لازم برای پرداخت قبوض مختلف در یک خانواده دو نفره در کشور ترکیه، در حدود 400 الی 600 لیر گزارش شده است.

 

لیر ترکیه


هزینه خرید مواد غذایی در ترکیه


نمی‌توان گفت که هزینه مورد نیاز برای تامین اقلام غذایی در کشور ترکیه ارزان‌تر است. با این حال می‌توان به کیفیت بالای محصولات خوراکی و غذایی در این کشور اشاره کرد. اگر به دنبال زندگی در ترکیه هستید، باید در نظر داشته باشید که هزینه اجناس سوپرمارکتی مورد نیاز برای یک خانواده دو نفره در هر هفته، حدود 200 لیر می‌باشد. هزینه غذاهای مختلف اعم از فست فود و یا غذاهای رستوران‌های شیک برای هر نفر از 25 تا 150 لیر است. 

 

هزینه خدمات پزشکی در ترکیه


هزینه لازم برای خدمات پزشکی و درمانی در کشور ترکیه، در صورت بهره مندی از بیمه مناسب، رایگان خواهد بود. در عین حال، بیمه اجازه کار و یا بیمه دانشجویی نیز موجب نصف شدن هزینه‌ها می‌شود. اگر برای زندگی در ترکیه، کارت اقامت داشته باشید، به صورت رایگان می‌توانید از ویزیت دکتر عمومی بهره مند شوید.

اما برای مراجعه به پزشک متخصص، مستلزم پرداخت هزینه می‌باشید. بیمارستان‌های دولتی در  کشور ترکیه خدمات با کیفیتی را ارائه می‌دهند. هزینه ویزیت در این بیمارستان‌ها با توجه به مشکل بیمار و تخصص پزشک در حدود 70 تا 200 لیر است. 


هزینه تحصیل در کشور ترکیه


مدارس و دانشگاه‌های دولتی در کشور ترکیه برای شهروندان ترک در این کشور به صورت رایگان می‌باشد. اما شهروندان خارجی مقیم در این کشور باید برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی نیز شهریه پرداخت کنند. در عین حال تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های خصوصی نیز هزینه‌هایی را برای محصلانی که قصد زندگی در ترکیه را دارند، به همراه دارد. بسته به رشته تحصیلی و خدمات کالج یا دانشگاه مورد نظر، هزینه سالانه برای مدارس و دانشگاه‌های خصوصی به ترتیب از 13 تا 50 هزار لیر و 20 تا 100 هزار لیر است.

 

هزینه حمل و نقل در ترکیه


جهت مدیریت هزینه‌ها برای زندگی در ترکیه، می‌توان از انواع وسایل حمل و نقل عمومی برای دسترسی به مناطق مختلف استفاده کرد. همچنین اجاره ماشین سواری نیز در این کشور مرسوم است که هزینه لازم برای یک ماشین معمولی در یک روز 120 لیر در نظر گرفته می‌شود. حداقل هزینه لازم برای خرید ماشین نیز 70 هزار لیر است که باید هزینه مالیات سالیانه حداقل 5000 لیر را نیز در نظر بگیرید.

 

مدیریت هزینه‌های زندگی در کشور ترکیه


انسان‌ها برای زندگی در هر شهر و کشوری، دارای یک سری نیازهای اولیه هستند که باید تامین شوند. علاوه بر این، افراد متناسب با شرایط و سبک زندگی خود باید هزینه‌های جانبی را برای زندگی در یک شهر در نظر بگیرند. بنابراین، ضروری است تا افراد پیش از مهاجرت به ترکیه یا هر کشور دیگر، برنامه‌ریزی مناسبی برای مدیریت هزینه‌های زندگی خود داشته باشند. البته باید این نکته را نیز اضافه کنیم که با توجه به نوسانات قیمت ها در ترکیه و افزایش نرخ تورم در سال های اخیر ممکن است موارد اشاره شده در بالا دستخوش تغییرات شود.