شرایط تحصیل در ترکیه و هزینه های آن

شرایط تحصیل در ترکیه و هزینه های آن

شرایط تحصیل در ترکیه و هزینه های آن


کشور ترکیه به دلیل همسایگی با ایران و شرایط ویژه‌ای که دارد، زمینه را برای تحصیل بسیاری از دانشجویان خارجی و به ویژه ایرانی‌ها فراهم کرده است. در سال‌های اخیر بسیاری از دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل به کشور ترکیه مهاجرت کرده‌اند. بسیاری نیز در حال حاضر به دنبال پذیرش در دانشگاه‌های این کشور هستند.

دانشگاه‌های برتر بسیاری در سطح دنیا و به ویژه اروپا و آمریکا وجود دارد. با این حال، شرایط خاص و ویژه ترکیه و همچنین تعداد بسیار زیاد ایرانیانی که به دنبال زندگی در ترکیه هستند، ما را به سمت شناخت دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در این کشور سوق می‌دهد. ایرانیانی که به هر دلیلی به دنبال مهاجرت به ترکیه هستند و یا به قصد ادامه تحصیل در ترکیه اقدام می‌کنند، باید نسبت به هزینه‌های تحصیل و شرایط آن اطلاعات کسب کنند. 
یکی از دلایلی که دانشجویان را مایل می‌سازد که به دنبال ادامه تحصیل در ترکیه باشند، مقرون به صرفه بودن هزینه‌ها در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر است. از طرف دیگر دولت کشور ترکیه انواع بورسیه‌های تحصیلی را برای دانشجویان بومی و خارجی در دانشگاه‌ها در نظر گرفته است. به این ترتیب، شرایط تحصیل و زندگی در ترکیه برای بسیاری از جوانان مطلوب و آسان خواهد بود.


مزایای تحصیل در ترکیه


می‌دانیم که سطح دانشگاه‌های برتر در قاره اروپا و آمریکا به هیچ وجه قابل مقایسه با دانشگاه‌های کشور ترکیه نیست. اما با این حال نمی‌توان از کیفیت خوب برخی از دانشگاه‌ها در این کشور چشم پوشی کرد. از طرف دیگر بسیاری از دانشجویان، تحصیل در دانشگاه‌های کشور ترکیه را به عنوان یک سکوی پرتاب برای آینده خود قلمداد می‌کنند.

ترکیه موقعیت جغرافیایی ویژه‌ای دارد و در مرز قاره آسیا و اروپا قرار گرفته است. از همین رو، ارتباط بسیار خوبی با سایر کشورها می‌تواند داشته باشد. از طرف دیگر همسایگی ترکیه با اروپا می‌تواند دسترسی آسان دانشجویان را به دانشگاه‌های اروپایی به دنبال داشته باشد. 
با وجود همه این‌ها نمی‌توان از کیفیت و سطح علمی بالای دانشگاه‌های کشور ترکیه نیز چشم پوشی کرد. مطابق با رتبه بندی بین المللی که اخیرا انجام گرفته است، دانشگاه‌های ترکیه را در میان 50 دانشگاه برتر دنیا قرار داده‌اند. این دانشگاه‌ها از نظر دسترسی به آموزش علمی و با کیفیت، برتر شناخته شده‌اند. لازم به ذکر است که کشور ترکیه به لحاظ داشتن ظرفیت برای دانشجویان خارجی در دانشگاه‌ها، بسیار قوی عمل کرده است. گفته می‌شود که در حدود 200 دانشگاه در کشور ترکیه در حال ارائه خدمات علمی و آموزشی به دانشجویان خارجی است. 

 

تحصیل در ترکیه

 

مزایای تحصیل در ترکیه برای دانشجویان ایرانی


از مهم‌ترین مزیت‌های تحصیل در کشور ترکیه برای دانشجویان ایرانی می‌توان به همسایگی با ایران و نزدیک بودن بسیاری از فرهنگ‌ها اشاره کرد. علاوه بر این، با توجه به مهمان نوازی خوب و گرم مردم ترکیه که بسیار شناخته شده است، شرایط زندگی در ترکیه برای ایرانیان نسبت به کشورهای اروپایی بسیار آسان‌تر است. آب و هوای خوب این کشور نیز در انتخاب آن به عنوان کشور مقصد بی تاثیر نخواهد بود. 
از مزایای دیگر ترکیه به عنوان مقصد تحصیلی برای متقاضیان ایرانی، قبولی بدون کنکور در برخی از دانشگاه‌های این کشور است. از طرف دیگر مدرک تحصیلی دانشگاه‌های ترکیه مورد قبول وزارت علوم در جمهوری اسلامی ایران و بسیاری از ارگان‌های دیگر است. 


نحوه گرفتن پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه


نکته مهم و قابل توجه که ممکن است برای بسیاری از دانشجویان خارجی اهمیت داشته باشد، زبان رسمی آموزش در کشور ترکیه است. امکان تحصیل به هر دو زبان ترک و انگلیسی در این کشور وجود دارد. با این حال تسلط به زبان ترک علاوه بر اینکه امتیاز خوبی برای شما محسوب خواهد شد، تعامل با مردم و زندگی در ترکیه را نیز برای شما آسان خواهد کرد. 
دانشگاه‌های ترکیه را می‌توان در سه گروه دسته بندی کرد. دانشگاه‌های دولتی، دانشگاه‌های نیمه خصوصی و دانشگاه‌های خصوصی. دانشجویان برای آنکه امکان تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه را داشته باشند و از مزایا و امکانات بورس تحصیلی بهره مند شوند، باید در آزمون ورودی مختص دانشگاه مورد نظر شرکت کنند.  هر دانشگاه نمره قبولی برای هر رشته تحصیلی را مشخص کرده است. 
کشور ترکیه امکان پذیرش بدون آزمون در دانشگاه‌های این کشور را نیز به وجود آورده است. اما توجه داشته باشید که تنها دانشجویان خارجی می‌توانند از فرصت چنین پذیرشی بهره مند شوند. 

 

تحصیل و زندگی در ترکیه

مدارک مورد نیاز برای اقدام به تحصیل در ترکیه


مدارک کلی که برای پذیرش دانشجویان خارجی در کشور ترکیه مشخص شده است، به قرار زیر است.

  • نسخه کپی از پاسپورت دارای اعتبار
  • چند قطعه عکس پاسپورتی
  • گواهی معادل دریافتی از سفارت ترکیه و یا اداره آموزش ملی ترکیه 
  • اصل مدارک مربوط به دوره دبیرستان به همراه نسخه رسمی ترجمه شده آنها

اما باید توجه داشته باشید که ممکن است هر دانشگاه، مدارک دیگری نیز برای پذیرش دانشجویان خارجی در نظر داشته باشد. بنابراین با مراجعه به صفحه رسمی وب سایت دانشگاه مورد نظر، نسبت به تهیه و آماده کردن مدارک مورد نیاز اقدام کنید. 
در انتخاب دانشگاه مقصد نیز، حتما باید به رتبه بندی دانشگاه و سطح علمی آن توجه داشته باشید. انتخاب دانشگاه‌های معتبر در آینده شما تاثیر قابل توجهی خواهند داشت. در گرایش‌های پزشکی نیز مانند پزشکی، داروسازی، دندان پزشکی و غیره توجه به مورد تایید بودن دانشگاه توسط وزارت بهداشت و درمان ضروری است. 
از دانشگاه‌های کشور ترکیه که مورد تایید وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران هستند، می‌توان به دانشگاه کوچ، دانشگاه سابانجی، دانشگاه بوغازیچی، دانشگاه فنی خاورمیانه، دانشگاه بیلکنت و دانشگاه فنی استانبول اشاره کرد. 
برای خروج از کشور و پذیرش در کشور ترکیه برای ادامه تحصیل، باید ویزای تحصیلی دریافت کنید. برای این کار باید مدارک لازم برای مهاجرت را به همراه نامه پذیرش از طرف یکی از دانشگاه‌های ترکیه را به سفارت تحویل داده و درخواست ویزای تحصیلی کنید.  


هزینه‌های تحصیل در کشور ترکیه


گفته می‌شود که کشور ترکیه یکی از برترین کشورهای دنیا از جهت تخصیص بودجه برای علوم، تحقیقات و فناوری است. با این وجود می‌توان ادعا کرد که شهریه دریافتی از دانشجویان خارجی در کشور ترکیه بسیار اندک است. به عنوان مثال، دانشجویان گرایش‌های پزشکی که در دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه مشغول به تحصیل هستند، سالانه در حدود 2 هزار دلار شهریه پرداخت می‌کنند.

همچنین دانشگاه‌های خصوصی نیز به طور میانگین در هر سال از حدود 10 هزار دلار تا 27 هزار دلار شهریه از دانشجویان دریافت می‌کنند. در حالی که دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا چیزی در حدود 3 تا 7 برابر این هزینه را باید پرداخت کنند. 
در کنار همه این‌ها می‌توان به هزینه معقول و مقرون به صرفه برای زندگی دانشجویی در ترکیه نیز اشاره کرد. دانشجویانی که به دنبال تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه هستند، باید به فکر برنامه ریزی برای هزینه‌های زندگی در این کشور و مخصوصا خرید خانه در ترکیه نیز باشند. میزان هزینه‌ها معمولا به سبک زندگی هر شخص و همچنین شهر محل زندگی بستگی دارد.

اما در حالت کلی می‌توان گفت باید برای هزینه‌های پوشاک، خوراک، مسکن، حمل و نقل، پزشکی و درمان، هزینه‌های جانبی تحصیل، ارتباطات و غیره برنامه ریزی کنید. اولین قدم خرید خانه در ترکیه یا اجاره ملک در ترکیه است. هزینه‌های زندگی در ترکیه برای دانشجویان نسبت به سایر افراد می‌تواند بسیار کمتر باشد.

دانشجویان می‌توانند در خرید پوشاک و لوازم خانگی از تخفیفات دانشجویی بهره مند شوند. یا از خوابگاه‌ها و خانه‌های دانشجویی استفاده کنند. استفاده از سلف دانشگاه نیز موجب صرفه جویی در هزینه‌های مربوط به خوراک می‌شود.