شرایط اقامت کاری در ترکیه

شرایط اقامت کاری در ترکیه

اقامت کاری در ترکیه


در سال‌های اخیر و با توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی حاکم بر منطقه، بسیاری از ایرانیان به دنبال مهاجرت به ترکیه و زندگی در ترکیه هستند. ترکیه به دلیل همسایگی با ایران و همچنین موقعیت خاص و ویژه جغرافیایی که دارد، بسیار مورد توجه ایرانیان مایل به مهاجرت به خارج از کشور می‌باشد. کشور ترکیه به لحاظ شرایط اقتصادی در زمره کشورهای برتر دنیا قرار گرفته است. از این رو می‌تواند موقعیت‌های کاری خوبی برای مردم فراهم کند. 
یکی از دغدغه‌های اصلی مهاجرین و اتباع خارجی به کشور ترکیه، نحوه گرفتن اقامت در این کشور است. راه‌های متنوع و مختلفی برای گرفتن حق اقامت در هر کشور وجود دارد. مطابق با قوانین وضع شده توسط دولت ترکیه نیز، اتباع خارجی به طرق مختلف مانند خرید خانه در ترکیه ، تحصیل، کار و غیره می‌توانند کارت اقامت در این کشور را دریافت کنند. 
همانطور که گفته شد، بسیاری از اتباع خارجی در ترکیه و به ویژه ایرانیان با توجه به شرایط ویژه اقتصادی در این کشور به دنبال گرفتن اقامت ترکیه از طریق کار هستند. در ادامه این مقاله می‌خواهیم به انواع اقامت کاری در ترکیه بپردازیم. مراحل اقدام برای گرفتن ویزای کار و همچنین مدارک لازم را بررسی می‌کنیم. در پایان نیز شرایط کشور ترکیه را برای مشاغل مختلف بررسی خواهیم کرد. 


مزایای اقامت کاری در ترکیه


اقامت کاری در ترکیه به حق اقامتی گفته می‌شود که از طریق کار کردن و داشتن شغل در این کشور دریافت می‌شود. کار کردن در ترکیه می‌تواند مزایای گرفتن اقامت ترکیه و حق تابعیت این کشور را به همراه داشته باشد. داشتن حق شهروندی در ترکیه، شما را از حقوق و مزایای بسیاری برخوردار می‌کند.

از این رو برای افرادی که به دنبال مشغول به کار شدن در کشور ترکیه هستند، زندگی کاری توسط دولت این کشور تعریف شده است. بنابراین افراد باید متناسب با شرایط خود و اهداف شغلی که در نظر دارند، به دنبال کسب مجوز کار مربوطه باشند. باید در نظر داشته باشید که اقدام به کسب اجازه کار برای تمامی اتباع و مهاجران خارجی که به دنبال استخدام در این کشور هستند، الزامی است. علاوه بر این، افرادی که تمایل به راه اندازی کسب و کار و یا ثبت شرکت در کشور ترکیه را دارند، نیز باید اجازه کار دریافت کنند. 
ترکیه به لحاظ اقتصادی در بین کشورهای برتر دنیا قرار دارد. از سوی دیگر بازار این کشور بستر بسیار مناسبی برای سرمایه گذاران و صاحبان کسب و کار است. به این ترتیب، مهاجرت به ترکیه از طریق گرفتن زندگی کاری می‌تواند یکی از بهترین راه‌ها برای ایرانیان باشد. 

زندگی در ترکیه


انواع اجازه کار تعریف شده در کشور ترکیه

 

  1. در بسیاری از موارد، در مرحله اول، اجازه کار موقت برای یک مدت زمان مشخص برای تبعه خارجی جویای کار در کشور ترکیه داده می‌شود. معمولا این اجازه کار تا مدت زمان یک سال اعتبار خواهد داشت. از جمله شرایطی که هنگام دریافت اجازه کار موقت باید در نظر گرفته شوند می‌توان به چند مورد اشاره کرد. مدت زمان اقامت در کشور ترکیه، مدرک توافق نامه کاری و همچنین تحولات اقتصادی که در زمان اقامت و کار شما در این کشور اتفاق می‌افتند، بسیار اهمیت دارند. نکته قابل توجه این است که بعد از پایان دوره یک ساله اقامت کاری موقت، این اقامت تا دو سال دیگر و در همان محل کار قابل تمدید می‌باشد. پس از آن نیز، در صورت صلاحدید کارفرما می‌توان اعتبار اقامت فرد را تا سه سال دیگر نیز تمدید کرد. 
  2. در مقابل اجازه کار موقت برای یک مدت زمان مشخص، اجازه کار برای مدت زمان نامشخص وجود دارد. به این صورت که اگر اتباع خارجی حداقل به مدت 8 سال پیوسته و قانونی زندگی در ترکیه داشته باشند، اجازه کاری به مدت نامحدود در این کشور را دریافت می‌کنند. همچنین اگر این افراد یک دوره کاری 6 ساله را در ترکیه گذرانده باشند، بدون در نظر گرفتن شرایط حاکم بر صنعت و بازار، مجوز کار برای مدت زمان نامحدود را دریافت می‌کنند.  
  3. اتباع خارجی که به ایجاد شغل در کشور ترکیه بپردازند و به صورت مستقل کسب و کاری را ایجاد کنند، می‌توانند شرایط دریافت اجازه کار مستقل را داشته باشند. در این صورت اگر 5 سال کامل و به صورت قانونی اقامت ترکیه را داشته باشید و با کسب و کار خود قدم مثبتی برای اقتصاد ترکیه برداشته باشید، این اقامت برای 5 سال دیگر نیز تمدید خواهد شد. همسر و فرزندان شما نیز می‌توانند از این امتیاز تمدید اقامت بهره مند شوند. 
  4. در برخی موارد دیگر نیز، اگر یک تبعه خارجی با شهروند کشور ترکیه ازدواج کند، شرایط درخواست برای مجوز کار در این کشور را خواهد داشت. البته باید توجه کرد که اگر این ازدواج در کمتر از سه سال فسخ شود، مجوز کاری فرد خارجی نیز باطل خواهد شد. 

 

شرایط دریافت اقامت کاری در ترکیه


در ابتدا باید بدانید که افراد واجد شرایط برای گرفتن اقامت کاری ترکیه، 2 دسته هستند. 

  1. افراد خارجی که از یک کارفرمای ترک پیشنهاد همکاری دریافت کرده‌اند. 
  2. مهاجران خارجی که موفق به دریافت کارت اقامت ترکیه به طرق مختلف شده‌اند. 

برای دریافت اجازه کار، هر دو طرفین کارمند و کارفرما باید درخواست و مدارک خود را ابتدا به صورت آنلاین برای وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه ارسال کنند. بعد از بررسی درخواست شما، نتیجه به صورت آنلاین به اطلاع شما خواهد رسید. در مرحله بعد، تا مدت زمان 30 روز فرصت دارید که نسبت به دریافت اجازه زندگی کاری در ترکیه اقدام کنید. 

 

زندگی در ترکیه

مدارک لازم جهت دریافت مجوز و اقامت کاری در ترکیه


کارفرمای ترک و کارمند خارجی برای تکمیل درخواست خود، باید مدارکی را به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه ارسال کنند. کارفرما باید فرم درخواست اجازه کار و همچنین فرم صورت حساب یک سال اخیر شرکت را ارسال کند. متقاضی خارجی جویای کار نیز باید آخرین مدرک تحصیلی خود را به همراه نسخه‌های قرارداد کاری ارسال کند. این مدارک باید ترجمه شده به زبان ترک باشند.

داشتن توصیه نامه نیز در کنار مدارک به نفع متقاضی اجازه کار خواهد بود. برای دریافت اجازه کار جهت مشغول شدن در بخش‌های خدماتی و آموزشی، نیاز به ارائه یک سری گواهینامه‌های مهارتی خواهید داشت. 
سایر مدارک عمومی که برای دریافت اقامت کاری ترکیه مورد نیاز است شامل 4 قطعه عکس پاسپورتی، اصل گذرنامه، کپی گذرنامه و اصل و کپی اجازه کار دریافتی از طرف وزارت کار ترکیه می‌باشد. 


شرایط شغلی و اقتصادی ترکیه برای مهاجرین


کشور ترکیه به لحاظ اقتصادی در جایگاه قابل توجهی نسبت به بسیاری از کشورها قرار گرفته است. این کشور یکی از صادرکنندگان بزرگ در سطح بین الملل می‌باشد. از این رو عرصه صنعت آن برای افراد جویای کار، فرصت‌های خوبی فراهم کرده است. از طرف دیگر در رتبه بندی جهانی، ترکیه را ششمین مقصد محبوب گردشگری برای توریستان خارجی معرفی کرده‌اند. در بخش بانکداری و صنعت ساخت و ساز نیز فرصت‌های شغلی خوبی در اختیار متقاضیان قرار گرفته است. 
پزشکان و پرستاران نیز در صورتی که مدرک تحصیلی خود را از دانشگاه مورد تایید دولت این کشور دریافت کرده باشند، می‌توانند اقامت کاری ترکیه را دریافت کنند. البته لازم به ذکر است که تسلط به زبان ترک و توانایی تعامل به این زبان برای پزشکان و پرستاران بسیار مهم و ضروری است. 
به عنوان سایر فرصت‌های شغلی در کشور ترکیه می‌توان از شرکت‌های ساخت و ساز، فناوری اطلاعات، تولید پتروشیمی، خدمات و مشاوره مالی، رزرو و هتل و آپارتمان و غیره نام برد.