مشکلات و چالش های خرید خانه در ترکیه

مشکلات و چالش های خرید خانه در ترکیه

مشکلات و چالش های خرید خانه در ترکیه 


طبق اخبار و گزارش‌های رسیده در سال‌های اخیر، کشور ترکیه یکی از اولین مقاصد مهاجرت برای بسیاری از اتباع خارجی و به ویژه ایرانیان است. می‌توان کشور ترکیه را یکی از برترین کشورهای توسعه یافته و همچنین رو به رشد دنیا دانست. از این رو دور از انتظار نیست که به یکی از مهم‌ترین مقاصد برای گردشگران خارجی در دنیا و همینطور مهاجران تبدیل شود. به نظر می‌رسد کشور ترکیه به لحاظ شرایط اقتصادی و همچنین موقعیت جغرافیایی ویژه‌ای که دارد، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای سرمایه گذاران خارجی می‌باشد. 
در این میان بسیاری از ایرانیان در پی شرایط اقتصادی نامتعادل در کشور و در خطر بودن سرمایه آنها، در پی سرمایه گذاری مطمئن در دیگر کشورها هستند. ترکیه به دلیل همسایگی با ایران و همچنین شرایط ویژه و مناسبی که گفته شد، یکی از اولین انتخاب‌های ایرانیان است. یکی از راه‌های سرمایه گذاری در این کشور که بسیاری از ایرانیان در پیش گرفته‌اند، خرید املاک و مستغلات می‌باشد.

علاوه بر این، بسیاری از ایرانیان و دیگر مهاجران خارجی به دنبال گرفتن اقامت از طریق خرید خانه در ترکیه هستند. با وجود آنکه خرید خانه در ترکیه می‌تواند حقوق و مزایای بسیاری در پی داشته باشد، اما باید به خطرات و مشکلات آن نیز توجه کرد.
در ادامه این مقاله، به بررسی برخی از مشکلات و معایبی که خرید املاک در ترکیه می‌تواند به دنبال داشته باشد، می‌پردازیم.

 

چه مشکلاتی خریداران املاک در ترکیه را تهدید می کند؟


همانطور که گفته شد در طی سال‌های اخیر، بازار فروش املاک و مستغلات در ترکیه رشد قابل توجهی داشته است. به این ترتیب با افزایش تقاضا برای خرید ملک در ترکیه و گرم شدن این بازار، شرایط خوبی برای کلاهبرداران و سودجویان نیز فراهم می‌شود. بسیاری از افراد منفعت طلب با سوء استفاده از موقعیت پیش آمده اقدام به کلاهبرداری از سرمایه گذاران خارجی می‌کنند.

در حالت کلی، خرید املاک مشکلات و پیچیدگی‌هایی دارد که بدون کمک و راهنمایی افراد خبره و کاربلد امکان از دست رفتن سرمایه وجود خواهد داشت. به همین  ترتیب، خرید ملک در یک کشور خارجی نیز می‌تواند مشکلاتی به مراتب پیچیده‌تر و سخت‌تر به همراه داشته باشد. از این رو، همواره توصیه می‌شود که در تمامی مراحل خرید خانه در ترکیه و سرمایه گذاری در این کشور، یک وکیل مجرب و کارکشته به همراه داشته باشید. 

 

خرید خانه در ترکیه

مشکلات احتمالی در خرید ملک در ترکیه

 

از جمله خطراتی که خریداران خارجی املاک در کشور ترکیه باید به آن توجه داشته باشند، موضوع مصادره اموال است. معمولا سرمایه گذاران ایرانی جهت حفظ امنیت و ارزش سرمایه خود به دنبال خرید خانه در ترکیه هستند. با این حال، این راه نیز خطر مصادره اموال و سرمایه را توسط دولت این کشور در پی دارد. برخی از سیاست‌های حاکم بر کشور ترکیه این اجازه را به دولت این کشور می‌دهد که به مصادره اموال اتباع خارجی بپردازد. یا با استفاده از برخی قوانین وضع شده، مانع از رشد و توسعه سرمایه این افراد شود. به این ترتیب، ممکن است شما با سرمایه گذاری در ترکیه متحمل خسارت مالی قابل توجهی شوید. 
با این حال، توافق نامه‌ای که بین دولت‌های کشور ترکیه و ایران نوشته شده است، تا حدودی امنیت سرمایه ایرانیان در این کشور را تضمین می‌نماید. مطابق با این توافق نامه، دولت‌های طرفین حق توقیف اموال اتباع کشور مقابل را نخواهند داشت. مگر اینکه افراد مرتکب خطا شده و از قانون سرپیچی کنند. 
علاوه بر این توجه به شاخص کنترل فساد در هر کشوری برای سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه ضروری است. این شاخص در هر کشور نشان دهنده میزان مقبولیت و قابل اعتماد بودن ارگان‌های آن کشور است. 


قوانین کشور ترکیه برای خریداران املاک در این کشور

 

  • اولین موضوع قابل توجه که می‌تواند به عنوان یکی از مشکلات اصلی برای سرمایه گذاران و خریداران خارجی املاک قلمداد شود، زبان رسمی کشور ترکیه است. زبان رسمی این کشور ترک است. از این رو مقصد بسیار مناسبی برای اتباعی است که تسلط خوبی بر روی زبان ترک دارند. در واقع با وجود آنکه گردشگران خارجی بسیار زیادی به این کشور سفر می‌کنند، بسیاری از مردم ترکیه به زبان انگلیسی تسلط ندارند. بنابراین در تعاملات روزمره و معاملات مالی و ملکی یا نیاز به یک مترجم حرفه‌ای و قابل اعتماد دارید و یا باید خودتان به خوبی زبان ترک را بلد باشید. 
  • یکی دیگر از مسائلی که همواره باید مورد توجه خریداران املاک و مستغلات در این کشور قرار گیرد، امکان ابطال قرارداد خرید ملک در ترکیه است. مطابق قوانین حاکم بر کشور ترکیه، چنانچه خریدار ملکی مرتکب عملی شود که منجر به نقض قوانین و مقررات این کشور شود، قرارداد خرید ملک باطل خواهد شد. همچنین، اگر خریدار خارجی بعد از دو سال از خرید زمین، شروع به ساخت پروژه نکند، قرارداد باطل خواهد شد. عدم وجود مجوز پایان کار نیز از دیگر دلایل ابطال قرارداد خرید ملک می‌باشد. 
  • خرید ملک در ترکیه، پرداخت مالیات و برخی هزینه‌های جانبی را در پی خواهد داشت. توجه به نرخ مالیات برای محاسبه سود حاصل از سرمایه گذاری بسیار اهمیت دارد. علاوه بر نیاز به پرداخت مالیات برای ملک خریداری شده، هزینه‌های ثبت سند و حق مشاوره املاک نیز باید در نظر گرفته شوند. از طرف دیگر در صورت اجاره ملک خریداری شده در ترکیه، باید مالیات بر درآمد حاصل از اجاره را نیز پرداخت کنید.

 

معایب خرید ملک در ترکیه

مراقب کلاهبرداران و افراد سود جو باشید 


در سال‌های اخیر، بازار خرید خانه در ترکیه به شدت رواج پیدا کرده است. از همین رو، موقعیت مناسبی برای کلاهبرداران و سودجویان نیز فراهم شده است. بنابراین باید در انتخاب موسسات مشاور برای مهاجرت و خرید املاک، بسیار دقت و توجه داشته باشید. 
به عنوان مثال، نباید به آژانس‌های مسافرتی و گردشگری که وعده خرید ملک در ترکیه را می‌دهند اعتماد کنید. این موسسات همانطور که از نام آنها پیداست، تنها برای فعالیت‌های توریستی و گردشگری مجوز دارند. علاوه بر این، بسیاری از شرکت‌ها در ایران وجود دارند که خود را واسط خرید املاک در ترکیه معرفی می‌کنند.

توجه داشته باشید که در صورتی که این شرکت‌ها مجوزی از طرف دولت ترکیه نداشته باشند، می‌توانند سرمایه شما را با خطر غیر قابل جبرانی مواجه کنند. شرکت‌های مهاجرتی نیز شرایط مشابهی دارند. بنابراین باید در انتخاب موسسات و شرکت‌های مشاور برای اقدام به مهاجرت و خرید خانه در ترکیه تحقیقات دقیقی انجام دهید. 
در عین حال، در کشور ترکیه نیز در پی مهاجرت اتباع خارجی به این کشور و افزایش خرید املاک توسط آنها برخی آژانس‌های تقلبی املاک شروع به فعالیت کرده‌اند. این آژانس‌ها با فریب مهاجران و سرمایه گذاران خارجی، سرمایه آنها را در خطر قرار می‌دهند. 

 

سخن پایانی 
در حالت کلی می‌توان گفت که سرمایه گذاری در هر صورت با مشکلاتی همراه است و خطراتی را در پی خواهد داشت. با این حال، عملکرد محتاطانه و توجه به قوانین در هر دو کشور می‌تواند منجر به سرمایه گذاری ایمنی شود. در قدم اول باید تمامی شرایط و پیشامدهای احتمالی سرمایه گذاری از طریق خرید املاک در کشور ترکیه را بررسی کرده و در نظر داشته باشید.

اگر به دنبال بهره مندی از مزایای خرید خانه در ترکیه مانند گرفتن حق اقامت در این کشور هستید، باید شرایط لازم را به طور دقیق بسنجید. از همه مهم‌تر نسبت به اعتبار موسسات و شرکت‌هایی که از طریق آنها اقدام می‌کنید بسیار حساس باشید. با وجود همه این‌ها حضور یک وکیل مجرب و قابل اعتماد در تمامی مراحل می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.