بررسی امور حقوقی زندگی و اقامت در ترکیه

بررسی امور حقوقی زندگی و اقامت در ترکیه

اقامت در ترکیه از روش های زیادی قابل انجام است؛ همچون خرید خانه یا اجاره آن، سرمایه گذاری، ایجاد کسب و کار و سایر روش ها. اما باید بدانید که کدام روش ها بهتر و برای شما مناسب تر است. البته که اخذ اقامت به میزان بودجه و هدف های شما بستگی دارد و هرچه شرایط بهتری داشته باشید آسان تر می توانید به اقامت ترکیه دست پیدا کنید.


بررسی امور حقوقی و نحوه اخذ اقامت در ترکیه


امروزه افراد زیادی در ایران به دنبال کسب اقامت در ترکیه می باشند. این افراد یا از فعالین اقتصادی هستند و به دنبال کسب و کار در کشور ترکیه می باشند و یا برای زندگی متنوع تر، اقدام به اخذ اقامت ترکیه و استفاده از مزایای آن میکنند.
بطور کلی زمانی که شما ویزای ترکیه را دریافت کردید و به کشور ترکیه وارد شدید دارای اقامت ترکیه می باشید. در غیر اینصورت اگر به این کشور سفر کنید تنها دارای اقامت 90 روزه خواهید بود. 

 روند اخذ اقامت در ترکیه


برای گرفتن اقامت در ترکیه، نیاز به اطلاعات لازم در این زمینه دارید. از این رو انواع اقامت ترکیه و روش های دریافت آنها را برای شما شرح خواهیم داد.

انواع اقامت ترکیه


برای دریافت اقامت در کشور ترکیه ابتدا باید بدانید که هدفتان از گرفتن اقامت این کشور چیست و به چند سال اقامت نیاز دارید؟ در صورتی که پاسخ این سوالات مشخص شد باید درباره دریافت یکی از اقامت هایی که شرح داده میشود تصمیم بگیرید. اقامت های ترکیه شامل دو دسته اقامت دائم و اقامت یکساله می باشند.


اما تفاوت اقامت دائم و یکساله چیست؟

 

  1. اقامت یکساله توریستی:
    کسانی که قصد اقامت موقت در این کشور دارند این نوع اقامت برای آنها مناسب است. اقامت یکساله به شما امکان حق شهروندی و دریافت پاسپورت ترکیه را نخواهد داد. این نوع اقامت از طریق روش های مختلفی قابل اخذ است اما این نکته مهم است که از سال 2020 به بعد قانونی در کشور ترکیه مصوب شد که به شما امکان تمدید مجدد اقامت یکساله را با یک روش نخواهد داد. بدین صورت که اگر با اجاره خانه در ترکیه این اقامت را دریافت کرده اید باید یکی دیگر از شرایط اقامت یکساله را هم دریافت کنید. اما بطور کلی برای شروع، اقامت یکساله توریستی مناسب و ارزان قیمت می باشد. 

  2. اقامت دائم:
    با برخورداری از اقامت دائم می توانید بیشتر از یکسال در این کشور زندگی کنید. اما نکته مهم این است که چگونه میتوان اقامت دائم را دریافت کرد؟ برای دریافت اقامت دائم نیاز به پاسپورت ترکیه و شهروندی این کشور را دارید. بطور کلی اخذ شهروندی ترکیه و اقامت دائم در این کشور نیازمند هزینه ای بالا و روشی سخت تر است. اما با این روش دیگر شما حق زندگی دائم در ترکیه را دارید و از تمام حقوق شهروندی این کشور برخوردار خواهید شد.

روش های دریافت اقامت در ترکیه


همانطور که ذکر شد اقامت های ترکیه شامل دو دسته دائم و یکساله می باشند. اما روش اخذ این اقامت ها به چه صورت است؟ 


•    اقامت در ترکیه با اجاره خانه


یکی از آسان ترین روش های دریافت اقامت در این کشور اجاره خانه در ترکیه می باشد. اگر در یکی از شهرهای کشور ترکیه خانه ای اجاره کنید اقامت این کشور را بدون اینکه شرط حضور داشته باشد، دریافت می کنید. اما باید بدانید که شما با اجاره خانه فقط اقامت یکساله ترکیه را دریافت کرده اید و از پاسپورت و حق شهروندی برخوردار نیستید. همچنین اجازه کار در این کشور را ندارید و باید بصورت جداگانه مجوز کار را دریافت کنید.
به دلیل اینکه قوانین کشور ترکیه با ایران متفاوت است، ممکن است بعد از اجاره خانه مشمول بعضی هزینه های دیگری طبق قوانین این کشور شوید. از این رو بدون هماهنگی با مشاورین مهاجرتی معتبر اقدام به اجاره خانه نکنید.


اقامت در ترکیه با خرید ملک  زیر 250000 دلار


اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه یکی دیگر از روش های محبوب اخذ اقامت در این کشور می باشد که نیاز است فقط خانه ای به ارزش پایین تر از  250000دلار خریداری نمایید. تفاوت این روش با روش اجاره خانه این است که علاوه بر دریافت اقامت یکساله در ترکیه، شما می توانید خانه را هم اجاره دهید و کسب درآمد کنید. البته که اگر در محله های مناسبی خانه را خریداری کرده باشید در واقع یک سرمایه گذاری هم به شمار می رود.


اقامت ترکیه از طریق خرید خانه با ارزش بالای 250000 دلار


کشور ترکیه در میان تمام کشورهای جهان از روش آسانتری برای دریافت شهروندی برخوردار است. برای اقامت دائم یا شهروندی این کشور می بایست خانه ای بالاتر از مبلغ 250000 دلار و یا چند خانه به مجموع این مبلغ خریداری نمایید و حق شهروندی را برای خود و خانواده خود (همسر و فرزندان زیر 18 سال) دریافت کنید. با دریافت اقامت دائم شما از حق شهروندی کامل این کشور برخوردار می شوید و از حق کار، تحصیل و خدمات اجتماعی بهره مند می شوید.

اقامت در ترکیه از طریق کار


این روش از محبوب ترین روش ها می باشد که بعد از چند سال میتوان از این طریق به دریافت شهروندی ترکیه و پاسپورت آن رسید. اقامت کاری ترکیه را میتوان سالانه تمدید کرد و همچنین از اقامت های دائمی ترکیه محسوب می شود. اشخاص خارجی که در این کشور بمدت 5 سال کار کنند و بیمه و مالیات خود را پرداخت نمایند برای دریافت حق شهروندی و پاسپورت واجد شرایط می باشند.

زندگی در ترکیه از طریق ثبت شرکت


برای مدیرانی که از تمکن مالی خوبی برخوردارند و قصد تاسیس شرکت در کشور ترکیه را دارند یکی از بهترین روش های زندگی در ترکیه و دریافت اقامت می باشد. شما فقط با ثبت شرکت می توانید اقامت یکساله ترکیه را بدست آورید و حتی نیازی به فعالیت در این شرکت ندارید. ثبت شرکت در این کشور ساده و سرعت بالایی دارد.

زندگی و اقامت از طریق تحصیل


با تحصیل کردن در ترکیه می توانید اقامت توریستی ترکیه را بدست آورید و این امکان را دارید که تا پایان تحصیل خود در این کشور اقامت داشته باشید. 

      

کلام آخر
روش های دیگری هم برای دریافت اقامت ترکیه وجود دارد اما در این مطلب سعی شد تا بهترین روش های اخذ اقامت ترکیه را برای شما شرح داده شود. برای اخذ هر کدام از این موارد باید حتما با مشاورین شرکت آلتای که در این زمینه معتبر و مجرب هستند صحبت کرده و بعد اقدام کنید.