سرمایه گذاری در ترکیه و خرید ملک

سرمایه گذاری در ترکیه و خرید ملک

سرمایه گذاری در املاک ترکیه

چه دلایلی منجر شده است تا ایرانیان به سمت سرمایه گذاری در ترکیه روند؟ آیا سرمایه گذاری و خرید ملک در این کشور مزایای خاصی برای سرمایه گذاران به همراه دارد؟ تا چه میزان سرمایه اولیه برای خرید ملک و سرمایه گذاری در کشور ترکیه لازم است؟ برای این که بتوانید پاسخ این سوالات را دریابید، کافیست با ما همراه شوید. 
در حالت کلی باید بیان کنیم که دلایل بسیاری وجود دارد که تمایل ایرانیان را به خرید ملک و سرمایه گذاری در کشور ترکیه ترغیب می کند. اما شاید از میان تمامی این دلایل، مهمترین دلیل اخذ تابعیت کشور ترکیه باشد. ترکیه را می توانیم کشوری در نظر بگیریم که همچون پل رابط میان دو قاره اروپا و آسیا قرار گرفته است. این موقعیت استراتژیک منجر شده است تا مهاجران بسیاری این کشور را برای سرمایه گذاری انتخاب کنند.
از سوی دیگر شرایط آب و هوای عالی این کشور، موقعیت را برای گردشگر پذیر نمودن آن فراهم کرده است. پس سرمایه گذاری و خرید ملک در این کشور مزایای بسیار زیادی را می تواند برای مهاجران به همراه داشته باشد. 
افراد بسیاری ترکیه را برای تحصیل انتخاب می کنند، در حالی که برخی دیگر ترجیح می دهند برای همیشه در این کشور زندگی کنند. 
در هر صورت خرید ملک و سرمایه گذاری در این کشور می تواند ساده ترین و بهترین روش برای دستیابی به مزایای عالی این کشور باشد. با خرید ملک هم می توان در ترکیه زندگی کرد و از حقوق شهروندی آن بهره مند شد، هم می توان بدون ویزا به کشورهای بسیار زیادی سفر کرد و از امتیازات و خدمات آنها نیز استفاده کرد. پس به طور کلی اخذ تابعیت ترکیه با سرمایه گذاری و خرید ملک در این کشور، به امتیازات زیادی دست خواهید یافت. 
 

حداقل هزینه لازم برای سرمایه گذاری در ترکیه

هر کشوری برای سرمایه گذاری مهاجران خارجی، شرایط و مقررات خاصی در نظر گرفته است. ترکیه نیز از این قائله مستثنی نبوده و مقرراتی را در این زمینه تنظیم کرده است. افرادی که تمایل دارند در کشور ترکیه سرمایه گذاری کنند، باید اقدام به خرید یک یا چند ملک به ارزش حداقل 250 هزار دلار یا بالاتر نمایند. 
این میزان مبلغ در برابر کشورهای دیگر بسیار پایین است. به همین دلیل سرمایه گذاران ایرانی تمایل بسیار زیادی یافته اند تا در این کشور اقدام به خرید ملک نمایند. البته لازم به ذکر است که این میزان مبلغ در ابتدای معرفی برنامه سرمایه گذاری ترکیه، تنها 1 میلیون دلار بود. اما در طی سالهای اخیر افزایش یافته و به میزان 250 هزار دلار رسید. 
پس سرمایه گذاران برای این که بتوانند در ترکیه اقدام به خرید ملک یا سرمایه گذاری نمایند، هزینه مشخصی صرف کنند. متقاضیان سرمایه گذاری های دیگری نیز می توانند در این کشور انجام دهند که حداقل سرمایه خاصی نیاز دارد. همچون:

 • خرید اوراق قرضه با حداقل ارزش 500 هزار دلار به مدت حداقل 3 سال 
 • سرمایه گذاری در املاک و مستغلات با حداقل ارزش 250 هزار دلار به مدت حداقل 3 سال 
 • تاسیس شرکت در کشور ترکیه و ایجاد شغل برای حداقل 50 شهروند ترکیه ای 
 • حداقل سرمایه گذاری در کشور ترکیه به میزان 500 هزار دلار 

انتخاب هر یک از این روش ها برای خرید ملک و سرمایه گذاری در کشور ترکیه، امکان پذیر است. تنها نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که افراد متقاضی باید حداقل 3 سال سرمایه خود را در ترکیه نگه دارند. در نهایت آنها می توانند پس از گذشت 3 سال، پاسپورت ترکیه را دریافت نموده و از مزایای شهروندی این کشور بهره مند شوند.

اخذ تابعیت ترکیه با سرمایه گذاری

مزایای اخذ تابعیت و شهروندی کشور ترکیه 

خرید ملک و سرمایه گذاری در ترکیه، به اخذ پاسپورت این کشور منتهی خواهد شد. این مسئله مزایای بسیار زیادی می تواند برای فرد متقاضی و خانواده او در پی داشته باشد. از جمله این مزایا باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. امکان بهره مندی از شرایط تحصیل رایگان 
 2. عدم شرط حضور در ترکیه بعد از سرمایه گذاری به مدت مشخص 
 3. امکان سفر به کشورهای اتحادیه اروپا بدون نیاز به ویزا 
 4. اخذ پاسپورت کشور ترکیه بعد از 3 سال و تنها در طی 3 تا 6 ماه 
 5. عدم اجبار خدمت سربازی برای دارندگان تابعیت کشور ترکیه 
 6. امکان سفر بدون ویزا به بیش از 148 کشور دنیا 
 7. امکان حفظ تابعیت قبلی بعد از اخذ پاسپورت کشور ترکیه 
 8. اعتبار 10 ساله پاسپورت کشور ترکیه و قابل تمدید به صورت مادام العمر 
 9. دریافت خدمات رایگان تمام اعضای خانواده بعد از اخذ تابعیت ترکیه 

دلایل سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه 

بدون تردید خرید ملک و سرمایه گذاری در ترکیه مزایای عالی را در اختیار مهاجران قرار می دهد. مثلا افرادی که تابعیت کشور ترکیه را بعد از خرید ملک به دست می آورند، به مزایایی که پیش از این اشاره نمودیم دست می یابند. اما این مسئله تنها بخشی از دلایل مهم توجه سرمایه گذاران به این کشور است. 
ترکیه سیاست های انگیزشی بسیار زیادی دارد که مهاجران را برای اخذ تابعیت و سرمایه گذاری در این کشور ترغیب می کند. مهمترین این سیاست، اقتصاد پر رونق و بهبود یافته این کشور است. کشور ترکیه بعد از سال 2002 به سرعت اقتصاد خود را بهبود بخشید. به گونه ای که در طی سالهای اخیر این کشور موفق شد در ردیف 10 کشور جهان از نظر رونق اقتصادی قرار گیرد. 
دلیل دیگر توجه سرمایه گذاران به خرید ملک در کشور ترکیه، انعطاف پذیری فضای سرمایه گذاری در این کشور است. ترکیه به کشوری تبدیل شده است که هر هفته یک شرکت جدید در آن تاسیس می شود. این مسئله رقابت را در میان سرمایه گذاران و افراد متخصص ترکیه افزایش داده و منجر شده است تا فضای سرمایه گذاری انعطاف بسیار زیادی داشته باشد. 
زیرساخت های مناسب این کشور برای سرمایه گذاری، دلیل دیگری است که سرمایه گذاران ترکیه را انتخاب کنند. در این کشور هزینه های حمل و نقل، ارتباطات، انرژی و … بسیار پایین است. از این رو افرادی که در این کشور مشغول به فعالیت می شوند، می توانند با صرف هزینه کم، سود خوبی از سرمایه گذاری خود به دست آورند. 
علاوه بر تمامی موارد یاد شده باید به نرخ افزایش جمعیت جوان ترکیه، نیروی کار ماهر و بازار رقابتی، موقعیت جغرافیایی خاص، هزینه های  پایین مالیاتی، وجود بزرگترین پایانه اروپا، وجود بازارهای مالی بزرگ و عضویت کشور ترکیه در اتحادیه گمرکی اروپا، به عنوان دلایل دیگر سرمایه گذاری موفق در این کشور اشاره کنیم. 


آیا سرمایه گذاری در کشور ترکیه بی خطر است؟

بدون تردید تمام افرادی که تمایل دارند در کشور ترکیه اقدام به سرمایه گذاری نمایند، با این سوال مواجه می شوند، که آیا سرمایه گذاری در کشور ترکیه امن و بی خطر است؟ باید بگوییم ترکیه به دلیل آزادی دولت ملی و امنیت مناسب در سرمایه گذاری، مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است. این کشور بستر امنی را برای سرمایه گذاران خود فراهم نموده است، تا با اطمینان اقدام به خرید ملک و سرمایه گذاری در این کشور نمایند. 
پس افرادی که تمامی شرایط لازم را برای سرمایه گذاری در ترکیه دارند، می توانند این کشور را یک انتخاب مناسب برای رسیدن به مزایا عالی در نظر بگیرند. حتی اگر شخصی تمایل به زندگی در کشور ترکیه نداشته باشد نیز، تنها با سرمایه گذاری در این کشور می تواند به سود خوبی دست یابد. 
با این حال مهاجرانی و متقاضیان سرمایه گذاری در کشور ترکیه، بهتر است پیش از هر اقدامی با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنند. پس از آن می توانند با کسب اطمینان از امنیت بالای سرمایه گذاری در این کشور، تصمیم گیری نمایند.