راهنمایی و بررسی خرید خانه در ترکیه

راهنمایی و بررسی خرید خانه در ترکیه

اخذ شهروندی کشور ترکیه برای خود و همسر و فرزندان زیر هجده سال، سفر به ترکیه و 140 کشور دنیا بدون اخذ ویزا، حفظ شهروندی ترکیه و ایرانی، بهره مندی از بهداشت و امکانات رفاهی ارزان و رفت و آمد به ترکیه بدون حداقل اقامت از مزایای خرید خانه و مستغلات در این کشور است. اما برای سرمایه گذاری و خرید خانه در ترکیه چه مراحلی را باید طی نمود؟ در ادامه این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت.
از سال 2018 به بعد تغییراتی در سیاست های دریافت شهروندی ترکیه به وجود آمد که نتیجه آن روانه شدن سرمایه های زیادی به این کشور از کشور های مختلف جهان بود. در قوانین جدید این امکان به افرادی داده می شود تا با خرید ملک در ترکیه با حداقل سرمایه 250 هزار دلاری در این کشور صاحب خانه شوند همچنین تابعیت این کشور را به دست بیاورند. ترکیه به یکی از کشور های جذاب دنیا به لحاظ گردشگری و انجام سرمایه گذاری در جهان تبدیل شده است. از سال 2018 به بعد بسیاری از ایرانیان سعی کردند که در کشور ترکیه با قصد خرید ملک در این کشور تابعیت و پاسپورت ترکیه را به دست بیاورند.

راهنمای خرید ملک در ترکیه

برای خرید خانه در کشور ترکیه لازم است افرادی که قصد سرمایه گذاری و اخذ شهروندی این کشور را دارند چند مرحله را از سر بگذرانند.
قبل از هر اقدامی و قبل از خرید ملک در این کشور بایستی با استفاده از گذرنامه اصلی خود شماره ثبت مالیات در اداره مالیاتی ترکیه دریافت نمایند و داشتن عکس پرسنلی لازم است.
قدم بعدی افتتاح حساب در یکی از بانک های ترکیه می باشد البته برای افتتاح حساب به یک سند رسمی و یا قبض آب و برق نیاز می شود.
پس از آن لازم است تا ملکی با حداقل ارزش 250 هزار دلار خریداری شود. یک خانه یا چند واحد و یا آپارتمان با حداقل این مبلغ برای دریافت شهروندی ترکیه لازم است. ملک یا خانه خریداری شده بایستی کامل شده یا در حال تکمیل شدن باشد که مجوز اسکان به داده شود و یا سند خدمات ساختمانی نیز برای آن صادر شود.
ملک خریداری شده باید توسط نقل و انتقال بانکی صورت بگیرد. تراکنش نقل و انتقال پولی باید با رسید باشد. همچنین در سند خانه خریداری شده نقل شده است که این ملک یا خانه تا سه سال آینده نباید فروخته شود. پس از گذشت این سه سال می توانید تمامی مستغلات و املاک خود را در ترکیه بفروشید و همچنان تابعیت این کشور را داشته باشید.
پس از خرید خانه در ترکیه باید گواهی انطباق دریافت کرد. بررسی رسمی ارزیابی و ارسال رسید واریزی بانی به وزارت شهرسازی و محیط زیست این گواهی صادر خواهد شد.
ارائه تمامی مدارک و اسناد مورد نیاز برای دریافت اقامت ترکیه به اداره کل مدیریت مهاجرت قدم بعدی است.
پس از گذراندن این مراحل فرد تابعه کشور ترکیه بوده و از تمام مزایای این کشور بهره مند خواهد شد.اما مدارک و اسناد مورد نیاز برای دریافت شهروندی چه مدارکی است؟
 

مدارک مورد نیاز برای دریافت شهروندی ترکیه

اجازه خرید خانه و دریافت تابعیت و پاسپورت این کشور نیازمند مدارک و اسنادی است که افراد قبل و در زمان اقدام خرید خانه در ترکیه بایستی آنها را تهیه نمایند.

  1. کپی گواهی تولد یکی از مدارکی است که باید افراد به تایید وزارت امور خارجه و سفارت کشور ترکیه در ایران برسانند و البته هر گواهی باید به تایید این دو اداره برسد.
  2. گواهی وضعیت تاهل نیز باید به تایید این دو مرجع برسد. در صورت متاهل یا مجرد بودن و یا فوت و یا طلاق همسر باید وضعیت فرد مشخص شده باشد.
  3. عکس های 6.5 با پس زمینه سفید برای همه اعضای خانواده و برای متقاضیان و 8 عکس شخصی با سایز استاندارد یا پس زمینه سفید نیاز است.
  4. کپی از پاسپورت اصلی نیاز است.
  5. دادن وکالت به وکیل نیز برای انجام امور اداری لازم است.
  6. رسید تراکنش های اینترنتی و سایر تراکنش های نقل و انتقال مهم است.
  7. اثبات گواهی اقامت، لازم است صحت آدرس توسط نهاد های دولتی تایید شود.
     

اعطای وکالت به وکیل در ترکیه


برای خرید خانه در ترکیه و دریافت شهروندی می توان به وکیل مجرب در این زمینه وکالت داد تا همه امور مربوط به خرید ملک در این کشور به صورت اصولی انجام شود. ارائه وکالت برای خرید خانه و مستغلات لازم و ضروری می باشد. برای هر نوع ملکی و یا تامین بودجه نیازمند سپری کردن مراحلی است که وکیل مجرب ساکن در ترکیه بهترین گزینه برای اعطای وکالت است. وکیل به نیابت از افراد خارجی اقدامات لازم را انجام خواهد داد.
اعطای وکالت به وکیل در فروش و خرید و یا اجاره دادن خانه، یا اجاره دادن خانه به صورت سالیانه و یا اجاره های کوتاه مدت و مدیریت آن، انجام معاملات بانکی، سرمایه گذاری از طرف موکل، انجام تمامی امور مالیاتی و ادعا های حقوقی برای موکل از کارهایی است که وکیل در ترکیه انجام خواهد داد.
اعطای این وکالت یا به صورت عمومی و یا خاص می باشد. منظور از وکالت عمومی دادن حق کلی به وکیل و نماینده موکل به صورت قانونی که  در برخی از موارد فقط به امضای موکل نیاز است.
حق خاص را به وکیل داده تا وکیل نمایند موکل در معاملات خاص مانند خرید ملک می باشد.


 

 

چگونگی راه اندازی شرکت و خرید ملک در ترکیه

یکی از راههای دیگر دریافت اقامت کشور ترکیه راه اندازی شرکت در این کشور است. ساده ترین راه برای راه اندازی شرکت تاسیس شرکت با مسئولیت محدود است. حداقل وجود دو سهامدار که می توان یکی از این دو نفر خود فرد و نفر دیگر فرد خارجی یا ترکیه ای باشد. 99.9 درصد برای فرد اول و 1 درصد برای نفر دوم است. خرید خانه و ملک در ترکیه از طریق راه اندازی شرکت و یا از طریق شرکت های خارجی راهی برای دور زدن موانع خرید خانه در این کشور است. طبق قانون کشور ترکیه با ثبت شرکت می توانند زمین و یا املاکی را از طریق شرکت خریداری نمایند. تمامی شرکت های تاسیس شده در این کشور تابع قوانین کشور هستند اما سرمایه متعلق به سرمایه گذار خارجی است. 
در سال 2033 قانون سرمایه گذاران خارجی به تصویب دولت ترکیه رسید و طبق قانون محدودیت هایی که برای سرمایه گذاران خارجی در نظر گرفته شده بود لغو شد. پس یکی دیگر از راه های صاحب خانه شد در این کشور خرید خانه از طریق ثبت شرکت می باشد که به نظر راه حلی آسان باشد. استقبال کشور ترکیه از سرمایه گذاری و تاسیس شرکت باعث شده است تا قوانین به نفع اتباع خارجی نیز باشد. به هر حال راه های مختلفی برای صاحب خانه شدن در ترکیه وجود دارد. خرید مستقیم خانه با روش های تامین بودجه نیز یکی از راه های معمول دریافت تابعیت می باشد.

 

 


دریافت بودجه برای خرید خانه در ترکیه

برای خرید ملک و مستغلات در ترکیه از راه های مختلفی می توان بودجه را تامین نمود که هر یک از راه های تامین بودجه دارای قوانین و مقرراتی است.
کسانی که با خرید ملک و خانه در ترکیه قصد دارند برای همیشه یا بیشتر ماه های سال را در این کشور بمانند ممکن است دارایی خود را در ایران بفروشند و در ترکیه خانه خود را خریداری کنند. یا ممکن است با داشتن پول نقد اقدام به خرید آپارتمان یا خانه در این کشور کنند. ممکن است افرادی که قصد خرید خانه در این کشور را دارند به فکر تامین خانه ای برای گذراندن تعطیلات هستند. ممکن است اقدام به فروش خانه خود در ایران کنند و به این صورت تامین بودجه نمایند. یا با گرفتن وامی از بانک های ایران اقدام به خرید خانه نمایند.
راه حل بعدی برای تامین بودجه خرید ملک و املاک در ایران دریافت وام از بانک های ترکی است. خریداران و سرمایه گذاران خارجی از طریق چند بانک ترکی در کشور ترکیه درخواست تامین بودجه مالی شوند. همچنین برخی از بانک های ترکی برای خانه های از پیش ساخته اقدام به پرداخت وام های خرید ملک در حال ساخت می کنند. بانک ها 70 درصد از ارزش ملک را برای فرد تامین می کنند. کمک های مالی بانک ها یا با پوند و یا با یورو و دلار می باشد. در این حالت بسیاری از خریداران با اجاره املاک و مستغلات خریداری شده اقساط وام ها را پرداخت می کنند که در آینده نزدیک صاحب خانه خود شوند. البته که میزان بهره وام ها بسیار بالا است و از نرخ اجاره نیز بیشتر است.
راه حل بعدی تامین بودجه خرید خانه از طریق سازنده ملک می باشد. در کل کشور ترکیه و به ویژه در استانبول برای سازندگان ملک شرایطی را فراهم می کنند تا آن ها برای مدت زمان حداکثر پنج سال مشکل مالی نداشته باشند. 30 تا 35 درصد ارزش ملک را سپرده گذاری کرده و مابقی مبلغ با اقساط ماهانه پرداخت می شود. برخی از صاحبان املاک سود صفر درصد را انتخاب می کنند که این شرایط بسیار بهتر از دریافت وام می باشد. البته ممکن است مقدار سپرده و بهره نیز با توجه به نظر مالکان و سازندگان متفاوت باشد.