آب انبار باسیلیکا

آب انبار باسیلیکا

درباره ی آب انبار:

این آب انبار برای قرن ها فراموش شد و تنها به طور تصادفی توسط پیتر گیلیوس فرانسوی در سال 1545 دوباره کشف شد. او در حین تحقیق در مورد آثار باستانی بیزانس در شهر، متوجه شد که مردم همسایه نه تنها با پایین آوردن سطل ها از سوراخ های زیرزمین خود، آب را به دست می آورند. حتی گاهی اوقات به طرز معجزه آسایی از این طریق ماهی می گرفتند.

به منظور تامین آب مورد نیاز شهرها به سازه هایی که در زیر زمین ساخته می شوند، آب انبار می گویند. مخازن برای ذخیره آب باران و آب شیرین منتقل شده به اینجا توزیع می شود تا ساکنان شهر از آن استفاده کنند. به خصوص در شهرهایی که به سختی به آب می رسند، از این مخازن که برای تامین آب ساخته شده اند، برای تامین آب مورد نیاز کل شهر استفاده می شود. گفته می شود که حدود 200 سازه آب انبار استانبول وجود دارد. تنها 6 مورد از آنها برای بازدیدکنندگان باز است. بزرگترین آنها در اینجا با تاریخچه آب انبار باسیلیکا و معماری آب انبار بازیلیکا است. باسیلیکا سیسترن استانبول، پربازدیدترین موزه در ترکیه در رتبه سوم قرار دارد.

آب انبار  باسیلیپکا

ساختمان آب انبار:

 این آب انبار یک ساختمان غول پیکر است که مساحتی مستطیل شکل به طول 140 متر و عرض 70 متر را پوشش می دهد. این آب انبار با مساحتی بالغ بر 9800 متر مربع، ظرفیت ذخیره سازی آب در حدود 100000 تن را دارد.

در این آب انبار 336 ستون به ارتفاع هر کدام 9 متر وجود دارد که با پلکانی سنگی با 52 پله از آن پایین می آید. این ستون ها که در فاصله 4.80 متری از هم قرار دارند، 12 ردیف را تشکیل می دهند که هر کدام شامل 28 ستون است. بیشتر ستون‌ها که بیشتر آنها از سازه‌های قدیمی‌تر جمع‌آوری شده و از انواع سنگ مرمر حکاکی شده‌اند، از یک تکه و برخی از آنها از دو تکه تشکیل شده‌اند. عناوین این ستون ها در جاهایی دارای ویژگی های متفاوتی است. در حالی که 98 مورد از آنها منعکس کننده سبک کورنت هستند، برخی از آنها سبک دوریک را منعکس می کنند. اکثریت قریب به اتفاق ستون های آب انبار استوانه ای هستند، به جز تعداد کمی از آنها به شکل زاویه دار یا شیاردار. از آنجایی که 8 ستون واقع در جلوی دیوار شمال شرقی به سمت وسط آب انبار در معرض خطر شکستگی در حین ساخت و ساز در سال های 1955-1960 قرار داشتند، هر یک از آنها در یک لایه ضخیم بتنی محصور شدند و به این ترتیب ویژگی های سابق خود را از دست دادند.

فضای سقف آب انبار به وسیله طاق نماها به ستون ها منتقل می شد. دیوارهای آب انبار که آجری به ضخامت 80/4 متر و کف آن آجری است با لایه ضخیم ملات هوراسان گچ بری شده و ضد آب شده است.

آب انبار باسیلیکا

تاریخچه آب انبار:

 این مکان توسط امپراتور ژوستینیان ساخته شده است که ایاصوفیه را نیز ساخته است. یکی از مهم ترین امپراتوران آن زمان، ژوستینیانوس اول امپراتوری بیزانس را با شکوه ترین امپراتوری ساخت. او سرزمین هایی را که امپراتوری در آن قرار داشت غنی کرد و مردم را بهره وری بیشتر کرد. ژوستینیان که ایاصوفیه را ساخت، آب انبار باسیلیکا را ساخت و دسترسی مردم شهر را به آب فراهم کرد. گفته می شود که آب انبار باسیلیکا با قنات هایی از منبع آب شیرین در 19 کیلومتری شهر تامین می شود. ساخت آب انبار 38 سال به طول انجامید. تمام تلاش و زمان صرف شده برای معماری آب انبار باسیلیکا به اهمیت بیشتر تاریخچه آب انبار باسیلیکا کمک می کند.

اماکن دیدنی نزدیک به آب انبار:

  • موزه ایا‌صوفیه؛ فاصله: حدود ۲ دقیقه
  • مسجد سلطان احمد (مسجد آبی)؛ فاصله: حدود ۵ دقیقه
  • موزه باستان‌شناسی استانبول؛ فاصله: حدود ۵ دقیقه
  • موزه هنر‌های اسلامی و ترکی؛ فاصله: ۵ دقیقه
  • کاخ توپکاپی؛ فاصله: حدود ۱۰ دقیقه
  • کلیسای ایا ایرنه؛ فاصله: حدود ۱۰ دقیقه

آب انبار باسیلیکا

دسترسی به آب انبار:

آب انبار باسیلیکا تقریبا در مرکز شهر استانبول قرار دارد و می‌توان گفت دسترسی با سرویس‌های حمل‌ونقل عمومی به این مکان، از همه نقاط شهر امکان‌پذیر می باشد. اما اگر به دنبال خطوط مستقیم به نزدیک‌ترین ایستگاه آب انبار باسیلیکا هستید، یکی از خطوط زیر را انتخاب کنید.

  • مترو: خط M2
  • تراموا: خط T1
  • اتوبوس: 28, 30D, 46C, 47E, 54E, 66, EM1

آب انبار باسیلیکا

ساعت کاری:

ساعات بازدید در روز‌های عادی:  از ساعت ۹:۰۰ تا ۱۷:۳۰
ساعات بازدید در روز اول ماه رمضان و دیگر تعطیلات مذهب: از ساعت ۱۳:۰۰ تا ۱۷:۳۰