برج گالاتا

برج گالاتا

درباره ی برج گالاتا:

برج گالاتا یکی از نمادهای استانبول است و در گالاتا بر روی تپه ای قرار دارد که شبه جزیره تاریخی استانبول را از A-Z می بیند.

برج گالاتا از سال 1348 بر خط افق بی اوغلو تسلط داشته است و هنوز هم بهترین مناظر پانوراما از شهر را ارائه می دهد. در بالا، شاخ طلایی، نقطه سراگلیو و استانبول قدیم که از برج گالاتا (به سمت جنوب) دیده می شود.

این برج که در ابتدا برج مسیح نام داشت، با ارتفاع 66.9 متر (220 فوت) نقطه مرتفع در دیوارهای شهر مستعمره جنوا به نام گالاتا بود. بیشتر دیوارها مدت‌هاست که از بین رفته‌اند، اما برج بزرگ با دیوارهای 3.75 متری (12 فوت) باقی مانده است. تا دهه 1960 این برج دیدبانی آتش بود.

تاریخچه ی برج:

پیدایش برج گالاتا به قرن پنجم میلادی باز می گردد، زمانی که بیزانسی ها برای کنترل شهر قسطنطنیه و شاخ طلایی، برجی چوبی به نام ماگالوس پیرگوس (برج بزرگ) ساختند. به دلیل آتش سوزی ها، زلزله ها و غارت قسطنطنیه توسط صلیبیون چهارم در سال 1204، برج چوبی به طور کامل ویران شد.

در سال 1348، جامعه ژنوایی ساکن در ناحیه پرا (گالاتا) برج گالاتا امروزی را ساختند و نام آن را کریستیا توریس (برج مسیح) گذاشتند. برج گالاتا یک برج استوانه‌ای است که از سنگ ساخته شده است و طول آن تقریباً ۶۷ متر است.

برج گالاتا تا زمان ساخت برج بیازیت در سال 1749، بلندترین ساختمان استانبول بود. در دوره عثمانی، برج گالاتا به عنوان زندان، رصدخانه و برج مراقبت عمل می کرد. پس از بازسازی در سال 1960، برج گالاتا تجاری شد و به روی عموم باز شد. امروزه این برج به عنوان سکوی دید 360 درجه استانبول عمل می کند.

برج گالاتا

احمد حکیم و اولین پرواز بدون نیرو

Hezârfen Ahmed Çelebi (متولد 1609، استانبول - متوفی 1640، الجزایر) یکی از اولین افرادی در جهان است که موفق شد با بال های پرنده مانندی که برنامه ریزی و توسعه داده بود، پرواز کند. احمد "هزارفن" (مردی که همه چیز را می داند) در سال 1632 از برج گالاتا پرید و از تنگه بسفر گذشت و به محله سمت آسیایی Üsküdar Dogancılar فرود آمد. ادعا می شود که او از لئوناردو داوینچی و اسماعیل جوهری، یک محقق مسلمان ترک که مدت ها قبل از او روی این موضوعات کار کرده است، الهام گرفته است. او همچنین آزمایش‌هایی را در اوکمیدانی استانبول قبل از پرواز تاریخی‌اش انجام داد تا دوام بال‌های پرنده‌مانند خود را که با مطالعه پرواز پرندگان توسعه داده بود، اندازه‌گیری کند.

این رویداد پرواز احمد چلبی بازتاب زیادی در امپراتوری عثمانی و اروپا داشت و سلطان چهارم نیز از آن استقبال کرد. مراد. تماشای این پرواز از عمارت سینان پاشا در سرایبورنو، سلطان چهارم. مراد در ابتدا به احمد چلبی علاقه زیادی داشت و حتی به قول اولیا چلبی با «یک کیسه طلا» او را خوشحال کرد.

برج گالاتا

تونل های زیرزمینی

در حفاری که در سال 1965 برای استحکام بخشیدن به پی برج انجام شد، با تونلی که از مرکز کره در عمق چهار متری عبور می کرد، برخورد شد. گمان می رود که این تونل به عرض 70 سانتی متر و ارتفاع 140 سانتی متر از سنگ ساخته شده و به عنوان یک راه فرار مخفی در دوره جنوا به دریا رفته است. پس از فرود حدود 30 متر در تونل، تغییر شکل و ریزش سنگ مشاهده شد. در همین حفاری، بقایای اسکلت انسان و همچنین چهار جمجمه، سکه های باستانی و یک کتیبه نیز یافت شد. مقامات به این نتیجه رسیدند که اسکلت ها متعلق به محکومینی است که سعی در حفر یک مسیر مخفی از برج داشتند که در زمان کانونی (سلیمان باشکوه - 1494/1566) به عنوان سیاه چال مورد استفاده قرار می گرفت و با دفن شدن در زیر آن جان باختند.

برج گالاتا

تخریب محیط برج گالاتا

ساختمان‌های مجاور برج گالاتا مانند حیاط اطراف آن، دیوارهای استحکاماتی که به سمت ساحل امتداد می‌یابند، گورستان ترکی، دروازه‌های روی دیوارها ویران شده و خندق‌ها توسط شهرمانتی ششم پر شده است. که توسط اقلیت ها و شامیان اداره می شد تا جایی برای ساخت خانه های شامی در آنجا ایجاد شود. خانه‌های چوبی به سبک معماری ترکی که در حکاکی‌ها و حتی عکس‌های قدیمی دیده می‌شود، در زیر و اطراف برج تخریب شدند و خانه‌ها و آپارتمان‌های بی‌سبک بنایی جای خود را گرفتند.

چیزهایی که باید انجام دهید و ببینید

مجاورت موزه برج گالاتا، به‌خاطر فعالیت‌های اجتماعی و یک مرکز فرهنگی پرهیاهو در شهر جدید که دارای انبوهی از بناهای تاریخی، تجربیات، و مناظر است، شهرت دارد تا اوقات شما را در استانبول استثنایی کند. از آثار باستانی گرفته تا مراکز خرید و کافه‌ها، محله گالاتا همه چیز را دارد. برای شمارش معکوس جامع توقف‌های ضروری برای بازدید و قدردانی در زمانی که اینجا هستید، بیشتر کاوش کنید.

برج گالاتا

دسترسی به برج:

از میدان تکسیم سوار تراموا بشوید و در آخرین ایستگاه تونل پیاده شوید. با حدود حدود 50 متر پیاده روی خود را به خیابان گلیپ (Glyph) برسانید و سپس 300 تا 350 متر به سمت پایین خیابان حرکت کنید. سپس برج گالاتا را در سمت راست خود می توانید تماشا کنید.