منطقه بشیکتاش

منطقه بشیکتاش

درباره ی منطقه:

بشیکتاش ناحیه و شهرداری استانبول ترکیه است که در ساحل اروپایی تنگه بسفر واقع شده است. این منطقه از شمال با سارییر و شیشلی، از غرب با کاگیتانه و شیشلی، از جنوب با بی اوغلو و از شرق با تنگه بسفر در همسایه می باشد. دقیقاً در آن سوی تنگه بسفر، ناحیه Üsküdar قرار دارد.

این منطقه جمعیت و مساحت اندکی دارد ولی به دلیل تجارت، وفور مراکز خرید، اماکن تاریخی و جاذبه های توریستی، دانشگاه ها و چشم انداز بی نظیر به تنگه بسفر به یکی از مهم ترین مناطق شهر استانبول مبدل گردیده است. بشیکتاش علاوه بر این که در بین بومی ها و افراد ساکن در ترکیه از محبوبیت برخوردار است، به عنوان یک مرکز فرهنگی و هنری به شکل قابل توجهی مورد علاقه گردشگران و توریست ها نیز قرار گرفته است. بنابراین اگر قصد سفر به استانبول را دارید لذت بردن از فضای اصیل و سنتی این منطقه را فراموش هرگز از دست ندهید. این منطقه همچنین مرکز اصلی مالی ترکیه است.

بشیکتاش در رتبه بندی سال 2013 از مناطق ترکیه، به دلیل کیفیت بالای زندگی، رفاه و سطح فرهنگ، در مجموع در رتبه را کسب نموده است. بشیکتاش همچنین بالاترین رتبه منطقه ترکیه از نظر شاخص توسعه انسانی با HDI 0.864 است، در حالی که رتبه اول در شاخص های فردی درآمد و تحصیلات را هم دارد. شهرداری در کمپین Cities4Europe شرکت می کند و به عنوان "شهر 12 ستاره اروپایی" واجد شرایط شده است.

تاریخچه منطقه:

در واقع نام این منطقه از محله بشیکتاش که در محله امروزی سینانپاشا قرار دارد، گرفته شده است. همراه با چارشی، این مرکز تاریخی گاهی اوقات توسط مردم محلی به عنوان Köyiçi دهکده داخلی شناخته می‌شود. معنای لغوی کلمه beşik در ترکی به معنای گهواره می باشد، درحالی‌که تاش به معنای سنگ است.

همچنین بر اساس منابع و مستندات قدیمی، عثمانی‌ها این منطقه را «بستاس» (پنج سنگ) نامیده بودند که احتمالا از 5 ستون انباشته شده در ساحل برای پهلوگیری کشتی‌ها به دست آمده است.

اما بشیکتاش در ترکی و لغت به معنای “سنگ گهواره” است و روایت های دیگری نیز در مورد ریشه این نام موجود است که مربوط به دوره بیزانس می باشد. بعلاوه، بشیکتاش پس از فتح قسطنطنیه، زمانی که عثمانی‌ها به دزدان دریایی که از دریای سیاه می‌آمدند و روستاهای خارج از دیوارهای شهر بیزانس را غارت می‌کردند پایان دادند، به یک منطقه مسکونی مهم تبدیل گردید.

منطقه بشیکتاش

ویژگی های جغرافیایی منطقه:

این بخش از ترکیه از نظر موقعیت جغرافیایی دارای سکونتگاه های ساحلی و سکونتگاه های داخلی فراوانی می باشد. این مکان به لطف قرار گیری در ساحل بسفر و بافت تاریخی که دارد، ظاهر یک مکان دیدنی دائمی گردشگری را به منطقه بخشیده است. به لطف تئاتر، سینما و مراکز فرهنگی، زندگی اجتماعی-فرهنگی دائماً فعال می باشد. در منطقه  3 فرهنگسرا متعلق به شهرداری منطقه علاوه بر اکران سینما و تئاتر، مطالعات پنل ها و دوره های مختلف نیز انجام می گردد. اگرچه این منطقه عضوی از مرمره و اتحادیه شهرداری‌ها است، اما اتحادیه شهرداری‌های استانبول بسفر را به همراه سایر مناطق در تنگه بسفر (Sarıyer، Beykoz، Üsküdar) تأسیس کرد.

بشیکتاش منطقه ای با 23 محله و مساحت حدودا 11 کیلومتر مربع است. بر اساس ارقام و اطلاعات موجود این ناحیه 185,054 نفر جمعیت دارد. مختصات این منطقه مرزی 41°02'32, 29°00'25 و یکی از قدیمی ترین محله های استانبول خارج از دیوارهای شهر است. در سمت روملی تنگه بسفر، بین Tophane و Ortaköy قرار دارد. این استان در بخش اروپایی قلمرو خود قرار دارد. از شرق توسط تنگه بسفر، از شمال با ناحیه سارییر، از غرب با ناحیه شیشلی و از جنوب با ناحیه بی اوغلو احاطه شده است. مساحت آن 1520 هکتار است. این منطقه که دارای خط ساحلی 8375 متری در تنگه بسفر است.

اماکن دیدنی بشیکتاش

اماکن تاریخی و گردشگری:

  • کاخ دلمه باغچه
  • پارک ییلدیز
  • موزه نقاشی و مجسمه
  • موزه اورتاکوی
  • مقبره‌ بارباروسا